Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Vétřiesky“ pomohou na Haiti

Česko

OLOMOUC Legendární nákladní auta Praga V3S budou pomáhat v nejchudší zemi západní polokoule Haiti. První z nich se už na dalekou cestu vydalo, další bude následovat. Dodávka vozů je součástí rozvojového projektu PragaHaiti, který realizují občanské sdružení Fidcon a olomoucká charita. Auta se stanou univerzálními pomocníky v těžkých podmínkách misie na Haiti.

Vétřieska nebo pragovka jsou vžité názvy legendárních automobilů, na které má vzpomínky několik generací mužů, kteří prošli základní vojenskou službou. Automobil se však v misii v Baie de Henne na Haiti stane vítaným pomocníkem. „Před cestou jsme provedli poslední nezbytný servis a auto dostalo přepravní značky. Skříň je naložená k prasknutí. Veze s sebou záložní motor, spoustu náhradních dílů, ale také léky a další humanitární potřeby,“ uvedl Filip Hlásný, který má zaškolit pracovníky misie.

Pragovku čeká téměř 700 kilometrů cesty po vlastních kolech do přístavu v Německu. Tam bude auto naloženo na zaoceánskou loď a v přístavu Port au Prince na Haiti si ji za čtyři týdny převezme misionář Roman Musil.

Jedním z řidičů je farář Pavel Pokorný z Jablonného nad Orlicí. „Oslovili mě organizátoři projektu, kteří pocházejí z mojí farnosti. Věděli, že mám potřebné řidičské oprávnění. Také chtěli podpořit duchovní rozměr celé akce. Je to pomoc lidem. Rád jsem si kvůli této cestě vzal na pár dní dovolenou,“ uvedl Pokorný.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: