Sobota 1. června 2024, svátek má Laura
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Většinu lidí nad padesát čeká nižší důchod

Česko

Polepší si naopak lidé s platem přes 40 tisíc měsíčně * Počítá s tím „malá penzijní reforma“, kterou chystá ministr práce Drábek

PRAHA Většina dnešních padesátníků a šedesátníků se musí připravit na nižší důchody. Všichni, kdo vydělávají mezi 13 a 35 tisíci korun měsíčně, dostanou menší penzi, než na jakou by měli nárok podle současných pravidel. Počítá s tím malá penzijní reforma, kterou připravuje ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) a v nejbližších dnech ji předloží do vlády.

Polepší si naopak lidé s platy nad 40 tisíc měsíčně. Změny se nedotknou současných důchodců ani mladší generace. Pro ni chystá kabinet velkou penzijní reformu, která počítá i s možností přesměrovat si část povinných odvodů sociálního pojištění na soukromé účty. Tu chce mít premiér Petr Nečas (ODS) hotovou v příštích osmi měsících. OECD: České penze nejsou moc spravedlivé Malá penzijní reforma je vládní odpovědí na dubnové rozhodnutí Ústavního soudu, který prohlásil, že české důchody jsou příliš rovnostářské a diskriminují lidi s vyššími platy. Jejich důchod je v porovnání s původním platem podstatně nižší než u lidí s nižšími příjmy. Studie OECD roky upozorňují, že české penze jsou nejvíce rovnostářské a nejméně spravedlivé v celé Evropě.

U Ústavního soudu si stěžoval bývalý soudce Krajského soudu v Ostravě, který si za posledních dvacet let před penzí vydělával v průměru 69 tisíc měsíčně. Pak ale dostal jako penzi jen 19 procent z této částky. Podle brněnských soudců je to neadekvátní. Nové důchody musí mít vláda připravené a parlamentem schválené do října příštího roku.

O stovky korun méně Většina lidí musí počítat s tím, že se jim proti současným poměrům sníží penze o stovky korun měsíčně. Nejvíce by si měli pohoršit ti, kdo pracují za průměrný plat kolem 25 tisíc měsíčně. Od této laťky se propad zmírňuje. Ti, kdo vydělávají kolem 35 tisíc, zůstanou na svém a nad 40 tisíc důchod vzroste.

Člověk, který má před odchodem plat na této úrovni, by si měl polepšit ze současných 9800 na 11 400 korun měsíčně. Výpočet je ale orientační. Záleží i na tom, jak dlouho před penzí pracoval a kolik si vydělal za posledních deset let.

Lidé s vyššími příjmy by také měli platit nižší odvody sociálního pojištění.

Pokračování na straně 4

Většinu lidí nad padesát čeká...

Dokončení ze strany 1

Zatímco dnes jsou od pojistného osvobozeny všechny příjmy nad šestinásobek průměrného platu, což je zhruba 150 tisíc korun měsíčně, od roku 2012 by se pojistné mělo platit jen z příjmů do trojnásobku průměrného platu, tedy zhruba 75 tisíc měsíčně.

Drábek zatím svůj plán neprojednal s ekonomickými ministry ani v koaliční radě K 9. Dá se očekávat tvrdé koaliční jednání. Každá strana bude hájit svou cílovou skupinu. Lídr Věcí veřejných Vít Bárta už avizoval, že právě na důchodové reformě bude chtít jeho strana ukázat, že má silné sociální cítění. Voliči Věcí veřejných mají často průměrné a nižší příjmy. Lidem s vysokými platy se důchody zvýšit musí. Půjde tak jen o to, zda se někomu jinému naopak sníží, aby se poměry mezi původním platem a důchodem srovnaly. Druhou možností je na penze nesahat a prohloubit schodek rozpočtu. Tomu se ale bude bránit ministr financí Miroslav Kalousek i premiér Petr Nečas.

***

ODPOVĚĎ NA VERDIKT ÚSTAVNÍHO SOUDU

* Nejvíce by si podle plánu ministra Drábka měli pohoršit ti, kdo pracují za průměrný plat kolem 25 tisíc měsíčně. Od této laťky se propad zmírňuje. Ti, kdo vydělávají kolem 35 tisíc, zůstanou na svém a nad 40 tisíc důchod vzroste.

Autor: