Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Vězení kvůli nezvané návštěvě

Česko

Obvinění Su Ťij - Barmský režim hledá záminky, jak prodloužit zadržování opoziční političky

Barmskou disidentku Su Ťij čeká proces kvůli tomu, že ji minulý týden navštívil v domácím vězení cizinec.

RANGÚN/PRAHA Ostře střežený policejní konvoj včera převezl barmskou prodemokratickou aktivistku Do Aun Schan Su Ťij do věznice. Následně byla obviněna z porušení pravidel domácího vězení, ve kterém strávila většinu času z uplynulých 19 let. Hrozí jí až 5 let vězení.

Záminkou k jejímu zatčení se stala návštěva Američana Johna Yettawa v jejím domě v Rangúnu. Tam se mu podařilo začátkem května dostat velmi kuriózním způsobem. Přeplaval jezero, na jehož břehu dům Su Ťij stojí, a strávil v něm dva dny. Policie, která okolí budovy pečlivě hlídá, si ho všimla až na zpáteční cestě. Měl u sebe prázdnou pětilitrovou láhev, která ho zřejmě měla nadnášet, americký pas, batoh, baterku, kleště, digitální kameru a nějaké peníze.

Podle CNN se Yettaw pokusil do domu už jednou dostat v roce 2008. Tehdy Su Ťij jeho návštěvu odmítla. Nyní se údajně sešel se dvěma hospodyněmi disidentky, které jsou jsou v domě jejími jedinými společnicemi. Také ony byly za své jednání zadrženy.

Špatný zdravotní stav Účel Yettawovy návštěvy zůstává nejasný. Podle některých hlasů se jedná o aktivistu, který píše knihu o porušování lidských práv. Objevují se ale i spekulace o tom, že jeho návštěvu zinscenovala barmská vláda, aby měla důvod Su Ťij zadržet. „Je pravda, že jsem slyšela různé zprávy o tom, že byl nastrčený barmským režimem, ale stejně tak je možné, že to byl prostě dobrodruh, který udělal nějaký krok, aniž by jakkoli přemýšlel, co může způsobit,“ řekla k tomu Marie Peřinová, koordinátorka barmských projektů v nadaci Člověk v tísni.

Jeden z právníků disidentky označil 53letého Yettawa za „blázna“, který může za její zatčení. „Žaloba pravděpodobně vyrukuje s tím, že (Su Ťij) porušila pravidla domácího vězení, ale to je směšné. Ano, v podmínkách jejího vězení stojí, že nesmí zvát nikoho na návštěvu, ale ona tohoto muže samozřejmě nepozvala,“ řekl BBC Jared Genser, právník její rodiny sídlící ve Spojených státech.

Barmská opoziční politička Su Ťij byla poprvé zadržena v roce 1989. Od té doby strávila v domácím vězení celých 13 let. V roce 1990 její strana Národní Liga pro demokracii vyhrála ve volbách, vítězství však vládnoucí vojenská junta neuznala. Následující rok získala Nobelovu cenu míru.

Ojejí propuštění dlouhodobě usiluje mezinárodní společenství a mezi známými osobnostmi například bývalý český prezident Václav Havel. Evropská unie prostřednictvím českého předsednictví ve středu vyjádřila znepokojení nad horšícím se zdravotním stavem 63leté Su Ťij a vyzvala Barmu, aby jí neprodleně poskytla lékařskou pomoc. Disidentka v poslední době trpí nízkým tlakem, dehydratací a nechutenstvím.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...