Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vezmi ty zesilovače, Noeli

Česko

Skupině lidí, kteří zajišťují chod turné, se říká road crew. Zahrnují techniky, manažery, zvukaře, „bedňáky“, ale třeba i kuchaře nebo ochranku.

Práce tour managera je pro koncertní turné nezbytná. „Moje práce je zajistit, aby na turné vše probíhalo tak, jak má. Od starání se o finance a merchandise (fanouškovské artefakty, trička, desky k prodeji na koncertech) přes samotnou přípravu turné, tedy kontaktování a komunikace s organizátory, pomoc s technickým vybavením až po detaily, aby se kapela cítila v pohodě,“ říká Tomáš Zakopal, který se takto stará mj. o japonskou skupinu Boris. „U nich se k tomu ještě nabaluje starání se o Nene, čtyřletou dceru bubeníka a kytaristky,“ usmívá se nepravděpodobný babysitter.

Jak vypadá takový běžný den tour manažera? „Ranní vstávání záleží na délce tzv. přejezdu. Ty můžou trvat dvě hodiny, ale klidně taky osm,“ vypráví Tomáš Zakopal. „Po příjezdu do klubu najdu promotéra, zjistím detaily, co a jak. Je třeba vynosit aparát, postavit, proběhne zvuková zkouška. Já mezitím zařizuju s promotérem věci, které budou potřeba během koncertu.“ Oblíbená část: večeře. „Jde se buď do restaurace, nebo se objedná jídlo do klubu. Vše by mělo být připraveno ve chvíli, kdy se otvírají dveře klubu a začínají chodit lidi. Musí být po zvukovce, musí být nachystan,merch‘.“

„Nastává trochu volna.

Sleduju, aby kapela měla vše, co potřebuje ke koncertu.

Dohlížím, aby se předkapely moc neloudaly a vše jelo na čas,“ popisuje Tomáš chvilky relativního volna při koncertě.

„Po vystoupení se balí aparát, já jdu za promotérem vyúčtovat koncert, pokud má kapela hlad, jede se ještě někam na jídlo, pak do hotelu.

V noci musím ještě vyřídit nějaké e-maily, dobookovávám hotely a podobně.

Abych to nemusel dělat ráno.

Pak spát a druhej den zase podobně.“ Strohý popis působí trochu stereotypně.

Práce tzv. bedňáka je mnohem jednodušší, její hlavní náplní je nosit aparát a nástroje. Před každým koncertem – a taky hned po něm. Práce není náročná a často zahrnuje kamarády nebo začínající hudebníky, kteří jsou vděční za to, že mohou být své oblíbené kapele nablízku v „centru dění“.

Začátek kariéry?

Svou hudební kariéru začalo jako bedňák mnoho muzikantů. Nejslavnějším bedňákem byl Noel Gallagher: předtím, než se připojil je kapele svého bratra Oasis, jezdil na turné se svými velkými vzory, rockery Inspiral Carpets. Známou „holkou pro všechno“ byl i David Gilmour. Ten nastoupil k Pink Floyd jako kytarista až na nabídku Nicka Masona. Ian „Lemmy“ Kilmister prošel přípravou u samotného Jimiho Hendrixe. Na začátku 70. let se připojil v Hawkwind, v roce 1975 zakládá Motörhead.

Kurta Cobaina nejvíc

ovlivnilo turné s Melvins, kterého se jako bedňák účastnil Kurta Cobaina zase nejvíc ovlivnilo turné s Melvins, kterého se jako bedňák a zapřisáhlý fanoušek účastnil, Nirvaně pro změnu tahal bedny Ben Shepherd. Ten se později připojil ke spřízněným seattleským Soundgarden. Pianista Billy Powell z Lynyrd Skynyrd jezdil se stejnou kapelou několik let.

Tomáš Zakopal má ve svých ambicích docela jasno: „Asi pět let jsem nehrál v žádné kapele, protože jsem byl na turné skoro pořád a neměl vůbec čas dělat cokoliv jiného. Teď po několika letech jsem si to konečně zorganizoval tak, že na hraní nějakej čas zbývá. Hraju v takovým experimentálním projektu Sunshine Genocide s mými přáteli, a taky mám úplně nový projekt Sade. Ambice nemám absolutně žádné, je důležité, aby mě to bavilo, o ostatní se nestarám.“

Autor: