Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vězni budou brát větší výplaty

Česko

Kapesné ve věznicích vzroste o pár stovek měsíčně. Vězni tak prý získají peníze, aby mohli platit zdravotnické poplatky.

PRAHA Skoro 22 tisíc českých vězňů dostane šanci o něco zbohatnout. Tedy alespoň ti, kteří za mřížemi pracují. Ministerstvo spravedlnosti na popud vězeňské služby přichystalo vyhlášku, která má vězňům zvýšit odměnu za jejich práci. Podle propočtů ministerstva se kapesné zvedne v průměru o více než 260 korun měsíčně. Rozpočet to prý nezatíží.

Ministerstvu jde prý hlavně o to, aby přimělo pracovat více vězňů. „Hlavním důvodem předložení navrhované novely je posílení motivace vězeňské veřejnosti k pracovní činnosti tím, že jim bude navýšeno kapesné,“ stojí v materiálu. Vyhláška by měla začít platit již v nejbližších měsících. Přesné datum ale mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová zatím nezná.

Odměna pro pracující vězně není nijak závratná. Průměrně si dnes vydělají 3320 korun měsíčně, 40 procent rovnou odevzdají na úhradu nákladů věznění a po dalších srážkách si mohou nechat 12 procent z této částky, tedy v průměru 398 korun.

Do budoucna by platba na úhradu nákladů věznění měla poklesnout na 32 procent a kapesné by naopak mělo vzrůst na 20 procent, tedy v průměru na 664 korun. Motivovat chce vězeňská služba hlavně ty vězně, kteří dnes pracují na částečný úvazek. Tito lidé totiž často nevydělají ani 100 korun měsíčně, tedy tolik, kolik dostávají coby sociální kapesné jejich kolegové, kteří nedělají vůbec nic.

Kvůli snížení odvodů vězňů přijde státní rozpočet o zhruba 10 milionů korun ročně. Podle ministerstva to ale daňový poplatník nepocítí. Vězni totiž prý konečně budou mít na to, aby si ze svého koupili hygienické prostředky, uhradili zdravotnické poplatky či doplatky za léky. „Doplatky, které je běžný pacient schopen uhradit, jsou pro odsouzené často nepřekonatelnou překážkou a léčivé prostředky je třeba za ně uhradit,“ tvrdí materiál.

Ministerstvo také doufá, že vyšší odměna přiláká k práci zhruba 500 dalších vězňů a zvedne tím odměny pro vězeňskou službu.

V současné době sedí v šestatřiceti českých věznicích 21 991 lidí a 55 procent z nich má práci. To je proti začátku tohoto roku pokles o zhruba tři procenta. Může za to současný rychlý vzrůst počtu vězňů a ekonomická krize. „Samozřejmě je nutné přihlížet taktéž k aktuální ekonomické situaci, kdy jsme v několika případech zaznamenali výpovědi zaměstnávajících subjektů,“ připouští Prunerová.

Autor: