Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vídeň a la carte

Česko

Vídeň je letos nejlepší místo pro život - alespoň to tvrdí poradenská firma Mercer, v jejíž anketě se rakouská metropole umístila na první příčce z 215 světových měst. Za čím se sem vyplatí vyrazit v příštích měsících?

1 Z výtvarné kuchyně Vídně Jestli se tenhle podzim koná někde ve světě důležitá a poutavě koncipovaná výstava, pak je to ve vídeňské Albertině, kde 11. září zahájila svou čtyřměsíční misi výstava Impresionismus. Jak se světlo dostalo na 1 malířské plátno. Milovníci umění se dozvědí, který impresionista maloval na bedně kubánských doutníků, jak pracoval van Gogh nebo jaké tajemství odhalil rentgenový snímek Renoirova obrazu. A když už budete v Albertině, nevynechte druhou stěžejní expozici: Mistrovská díla moderny, kde najdete vše od impresionismu přes německý expresionismus, ruskou avantgardu až po nejmodernější díla - například tento obraz Jessiky Katz od Alexe Katze. Pokud přijedete vlakem, předložte mezinárodní jízdenku z Česka do Vídně, a místo 9,50 zaplatíte za vstup jen 7 eur.

2 Vítejte v klubu Až dostanete chuť se trochu uvolnit, ve Vídni najdete dvě skvělá noční místa nažhavená do ruda. První z klubů, intelektuálnější Rote Bar, se nachází co by kamenem dohodil od Museumsquartier, v horním patře divadla Volkstheater. Hned jak spadne opona, od 22.30 každý večer, nabízí jakousi apres show - program s jazzovou hudbou a komorními představeními (www. volkstheatre.at). The Red Room je pro změnu stylový bar, který se nachází v suterénu restaurace Comida. Až se ponoříte do jejích hlubin, obklopí vás čistě červenobílé futuristické prostředí, cool hudba a koktejly z nekonečného červeného pultu (www.comida.at).

3 Město nažhavené na design Celá Vídeň se mezi 1. a 11. říjnem promění v jeden obrovský showroom designu. Nekomerční akce (podobná našemu Designbloku) představuje svátek designu jako prostor nejen pro výstavy, ale i mnoho doprovodných akcí, setkání, filmových představení a večírků. Na všechny akce s výjimkou výstav s odborným výkladem je bezplatné vstupné. Hlavní stan akce Design Week Laboratory se nachází v Kunsthalle a slouží současně jako informační středisko (program najdete na: www. viennadesignweek.at).

4 Vídeň a la carte Pořiďte si slevovou kartu Vienna Card za 18,50 eura a získáte 210 slev do muzeí, památek, obchodů, kaváren i restaurací. K dostání jsou v hotelech a turistických informacích na náměstí Albertinaplatz (denně od 9 do 19 hodin), na letišti (denně od 6 do 23 hodin) a v prodejnách a informačních centrech městské hromadné dopravy (např. na Štěpánském náměstí).