Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Víkendová Praha má velký potenciál

Česko

PRAHA Přes prázdniny se na tenhle fenomén sice trochu zapomíná, ale se začátkem školního roku se opět připomene. Hromadné předvíkendové odjezdy Pražanů z města na venkov.

Kromě pátečních a nedělních dopravních potíží je jedním z důsledků pravidelných „odsunů“ i úbytek zákazníků pro zdejší obchodníky. „Večer tu máme plno každý den. Ale je pravda, že sobota a neděle jsou na obědy a přes odpoledne nejslabší,“ potvrzuje situaci majitel restaurace ze Strašnic.

Opačná situace panuje pár kilometrů za Prahou, na Křivoklátsku. „Až do konce října máme všechny víkendy plné, většinou přijíždějí Pražáci, kteří chtějí ještě na poslední chvíli strávit víkend na kole,“ říká majitelka penzionu z Rakovníka.

Praha musí být atraktivní nejen pro turisty Oba příklady potvrzují fakt, na nějž včera upozornil ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jiří Schwarz. „Pro Prahu je důležité, aby byla přátelským městem nejen k turistům, ale hlavně k Pražanům,“ přednesl před novináři.

Pojmenoval tak hlavní důvod, proč lidé na víkend z metropole odjíždějí. „Život v Praze je sice fajn, ale strašně rychlý. Potřebuju taky někdy relaxovat. A k tomu je víkend ideální. Nemusí to být nikde daleko, ale hlavně pryč z města,“ říká za všechny třiatřicetiletý programátor Jiří Dlouhý.

Podle Schwarze tak pražské firmy přicházejí o zisky. Město by se mělo zasadit o to, aby bylo pro své občany atraktivní i o víkendech. „V tom je obrovský potenciál pro rozvoj podnikání v Praze,“ dodává Schwarz.

Metropole by se měla snažit oživit centrum města. Třeba tím, že bude pořádat více akcí přímo v ulicích a na náměstích.

Řešením můžou být i farmářské trhy Jednou z cest, jak toho lze dosáhnout a udělat z víkendové Prahy lákavou destinaci, mohou být městské přehlídky.

Například přesně v polovině prázdnin proběhl na Střeleckém ostrově módní veletrh mladých autorů Code:Mode Summer. „Přišlo zhruba deset tisíc lidí, což popravdě předčilo naše očekávání,“ říká za pořadatele Jolana Teuberová.

A podobné je to i s rozvíjejícími se zelinářskými a farmářskými trhy. Například ten na vršovickém Kubánském náměstí funguje i v sobotu dopoledne. A mezi stánky není k hnutí.

„Můžu říct, že v sobotu k nám chodí víc a víc lidí,“ prozrazuje jedna z farmářek.

„Když si se zákazníky povídám, tak zjišťuju, že postupně najíždějí na model, že si u nás kupují potraviny, z nichž pak dělají sobotní rodinnou obědovečeři,“ pokračuje.

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...