Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Virus sportovní módy

Česko

Praštilo mě to do očí, když jsem se nedávno procházela po Miláně: žádné tepláky, ale vypasované bundičky a sukně. Proč Češi na rozdíl od Italů vypadají, jako by byli neustále na cestě do fitness centra?

V dobách Oldřicha Nového a Nataši Gollové se po ulicích procházely dámy s klobouky na hlavách a děti ve slušivých námořnických kompletech. Ženy si nechávaly šít šaty na míru v luxusních oděvních salonech. Vkus a elegance nebyly však výsadou jen nejbohatších vrstev. I ti nejchudší měli alespoň jedny slušné šaty vhodné pro speciální příležitosti, jako byla nedělní procházka po městě, návštěva u tetičky nebo prohlídka u lékaře.

Tak proč nezbyl kousek elegance i do dnešní doby? Proč mám pocit, že celé Česko napadl virus sportovní módy, který se rozšířil z tělocvičen do městských ulic?

Šok v Miláně Na jaře jsem s přítelem navštívila Mekku módy - Milán.

Milánští muži se pyšnili dlouhými plášti a la Burberry, pod perfektně padnoucím sakem měli vestičky a na nohou se jim blýskaly perfektně naleštěné boty. Ženy v tvídových sukních pod kolena a vypasovaných kožených bundičkách vypadaly jako manekýny z katalogu La Reduta. Rukavičky a neprůhledné černé punčocháče v kombinaci s vysokými podpatky mi vyrazily dech. A senioři? Noblesu a grácii místním důchodcům přičarovaly plátěné čepice a hole z leštěného dřeva. V Miláně se to jen hemžilo obchody s kravatami nebo košilemi. Objevili jsme specializovanou prodejnu s manžetovými knoflíky, sedlářskou dílnu i ruční výrobu krajek. Italští šviháci prostě mají nekonečné možnosti, jak se kvalitně obléci. Byla jsem se svým přítelem -mimochodem asi jediným mužem ve městě oblečeným do sportovní bundy North Face a adidasek - překvapena, že v centru města s více než milionem obyvatel jsme objevili jen jednu jedinou prodejnu řetězce Nike.

Po zážitku v Miláně jsem si doma v Čechách připadala ošizeně. Také miluji elegantní módu. Ale je opravdu těžké ji u nás sehnat za rozumnou cenu. Sportovní giganty pohltily téměř celý trh - jejich oděvy skupují lidé ve velkém. Přesto nepochopím, co vede třicetiletou štíhlou ženu k tomu, aby si natáhla polyesterové novodobé šusťáky, obula tenisky, ukázala svůj dekolt v tričku Reebok navrženém pro spinning a vše završila kabelkou z tržnice! Proč si v zimě studenti oblékají bundu na sjezdování, když jdou do školy? Proč nosí goretexovou obuv do města? Sportovní móda do města nepatří. „Nejdeš do posilovny, neber si tepláky!“ To bych chtěla vyrýt všem „sportovcům“ do paměti. Je pravda, že oblečení určené na sport bývá pohodlnější než elegantní šaty, a navíc i levnější - třeba nepromokavé jarní bundy seženete za 2000 Kč, což je cena elegantní košile. Možná, že je za tím opravdu cena, ale já osobně tipuji spíš lenost.

Lenost vymyslet, co si dnes obleču na sebe. Jak sladím kalhoty, svetr a kabát s kabelkou a botami. Jaké doplňky zvolím. Je to hra, která má spoustu řešení, ale i slepých uliček. Vyžaduje čas a ochotu experimentovat. Možná že jednou se vám podaří dokonale vystihnout svůj styl, a druhý den se naopak nebudete cítit ve své kůži. Ale o to právě jde. Postupem času objevíte, jaké barvy, střihy materiály vám vyhovují. Není to nic těžkého. Základem jsou stylové oděvy, které nikdy nevyjdou z módy. Začněte třeba s hladkou bílou košilí bez ozdob a tmavě modrými džínami v délce přesně pro vás. Nenoste je ohrnuté ani je netahejte po zemi. Klasikou je také černá kabelka z kůže, sluneční brýle, šátek a kvalitní boty. S jejich koupí nespěchejte a rozhodně je nepořizujte během jednoho víkendu kdesi ve slevách.

Návrat k eleganci Abych sportovním řetězcům nekřivdila - občas se jejich návrháři pokoušejí zakomponovat do svých kolekcí i elegantní prvky -například používají hedvábí nebo zlaté tkaničky do bot. Příkladem za všechny by mohly být boty Reebok inspirované světovými velkoměsty - model Madrid je výrazný díky černočerveným volánkům kolem kotníku a model New York vám připomene pověstné taxíky. Ostatně celá kolekce Freestyle pro ženy je perfektní. Vystihuje trend, který se díkybohu nezadržitelně blíží - totiž přidat sportovnímu oblečení vtip a kousek elegance.

Přesto platí, že když nejdete sportovat, nechte tepláky a mikinu raději doma - i kdyby byly vyšívané kolem dokola.

***

Nepochopím, co vede hezkou mladou ženu k tomu, aby si do města natáhla šusťáky, tenisky a tričko navržené pro spinning

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...