Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Víš, už mě holt nějak štveš“

Česko

Se zhrzeným Tlustým má koalice velké problémy, Kuchtová ale může být nebezpečnější

KOMENTÁŘ

Sedlák oře na poli. Najednou po obloze připluje bílý oblak, v něm se objeví vševidoucí boží oko, sjede blesk a zabije sedlákovi vola. Vše se opakuje, až sedlák postupně přijde i o druhého vola a pluh. Sedlák poklekne, sepne ruce a vyčítavě volá k nebesům: „Bože, za co mě trestáš? Vždyť jsem tvůj poslušný služebník.“

„Víš, už mě holt nějak štveš,“ zní odpověď ve staré anekdotě.

Podobně se nyní může cítit Dana Kuchtová, která byla donucena odejít z vlády. Oficiální důvod, tedy chyby při čerpání miliard z eurofondů na vědu a výzkum, přitom bezpochyby není tím nejdůležitějším. Podstatnou roli při její vynucené rezignaci na post ministryně školství zcela jistě hraje fakt, že premiéra Mirka Topolánka, ale v poslední době i šéfa zelených Martina Bursíka, Kuchtová „holt nějak štve“.

Jenže oba zmiňovaní předsedové koaličních stran nemají příliš důvodů k jásotu, byť je nakonec po jejich. Kuchtová má totiž ve své straně větší vliv než samotný Bursík a její stoupence mohou brzy „holt nějak štvát“ oba předsedové, vláda i celá koalice. A to pro ni znamená smrtelné nebezpečí, zvlášť, když se do čela naštvaných postaví sama exministryně.

„Ta, která destabilizuje koalici“

Ale popořádku. O faktu, že Topolánkovi bývalá radikální aktivistka Kuchtová vadí, se všichni mohli přesvědčit už letos v dubnu. kdy na veřejnost unikl zápis z jednání výkonné rady ODS.

Premiér, který do té doby Kuchtovou nekritizoval, tam zelenou ministryni označil za člověka, který destabilizuje koalici.

„Kuchtová destruuje ministerstvo věcně i osobně,“ uvedl tehdy doslova Topolánek a dále si postěžoval i na agresivitu ministryně při koaličních jednáních.

Kdyby mohl, do vlády by si ji premiér vůbec nebral.

A když už k tomu došlo, byla by první, koho by z kabinetu s chutí vyrazil.

Jenže už na onom jednání výkonné rady si premiér postěžoval, že to tak snadno nepůjde.

I proto, že Kuchtová, která se stala první místopředsedkyní zelených, „posílila ve své straně a stojí za ní většina těch členů, kteří nechtěli tuto koalici.“

Pouze kvůli tomuto zádrheli musel premiér tak dlouho čekat na svoji chvíli. Na okamžik, kdy Kuchtová udělá sebemenší viditelnou chybu. A u ženy, jejíž kompetenci zpochybňovali i mnozí odborníci, se dočkal brzy.

Bylo by nespravedlivé označit za jediného viníka zpoždění toku bruselských miliard do vědy a výzkumu pouze Danu Kuchtovou. Brusel tvrdě kritizoval už program, který vypracoval bývalý náměstek Marek Mora, tedy člověk Miroslavy Kopicové, nynější premiérovy poradkyně pro školství.

Jenže v tu chvíli udělala Kuchtová fatální chybu: od července, kdy jí bruselští úředníci řekli, že musí předložit novou verzi programu, neudělala vůbec nic. To vše za situace, kdy podle úředníků Evropské komise mají problémy s čerpáním miliard i další česká ministerstva včetně Bursíkova životního prostředí či regionálních fondů Jiřího Čunka. Podle mluvčí pro regionální rozvoj Evropské komise Evy Kaluzynské jsou v Bruselu „znepokojeni celkovou přípravou českého čerpání“, nikoli tedy jen programem pro vědu a výzkum.

Dlouhodobá nečinnost by samozřejmě byl postačující důvod k odvolání. Ale když Topolánek otálení ministryně využil a do věci se osobně vložil, zabil několik much jednou ranou.

Za prvé se zbavil pro něj nepříjemné členky kabinetu, která ho už dlouho „nějak štvala“. Za druhé, když se peníze z EU opravdu zpozdí - a vše tomu nasvědčuje - vyviní celou svoji vládu tím, že vše hodí na Kuchtovou.

To vše by Topolánek samozřejmě nezvládl bez vydatné podpory Martina Bursíka. Toho musí velmi štvát fakt, že mu Kuchtová v poslední době přerostla přes hlavu.

V předsednictvu má sice Bursík ještě stále o jednoho „svého“ člověka navrch, v republikové radě zelených už je tomu ale naopak. I proto měl prý šéf zelených takovou snahu, aby o osudu Kuchtové rozhodlo už teď předsednictvo strany a nikoli republiková rada na začátku října. Topolánkovo ultimatum Kuchtové přitom původně bylo až do 15. října a Bursík zprvu také tvrdil, že při „věcném stylu“ zelených je nutné vyčkat, jestli to Kuchtová nakonec přeci jen nezvládne.

Teď jde jen o to, zda Topolánek s Bursíkem nespláčí nad vejdělkem. O tom, jaké peklo svojí straně a vládě dokáže udělat zhrzený odvolaný ministr, může premiér Topolánek vyprávět dlouhé hodiny. Kuchtová už v minulosti dokázala, že ji role outsidera sedí. S gloriolou mučednice a velkou podporou mezi členy své strany však časem může být daleko větší sekáč než Vlastimil Tlustý.

***

Za prvé se premiér zbavil pro něj nepříjemné členky kabinetu. Za druhé, když se peníze z EU opravdu zpozdí, vyviní celou svoji vládu tím, že vše hodí na Kuchtovou.

O autorovi| Petr Kolář redaktor LN e-mail: petr.kolar@lidovky.cz