Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Vista budou univerzálnější

Česko

Druhý opravný balíček pro operační systém Windows Vista, který společnost Microsoft vydala koncem května, je nyní k dispozici také v české verzi. Jaká nová vylepšení přináší?

PRAHA Service Pack (SP) je balíček, který v sobě zahrnuje ucelenou sadu oprav, a kromě toho vylepšuje některé vlastnosti systému a přikládá také nové funkce. Stejně jako pravidelně vycházející aktualizace, ho lze do systému dostat pomocí služby Windows Update nebo je možné si ho stáhnout přímo ze stránek Microsoftu. Protože jde o vcelku datově náročný soubor – 32bitová verze SP2 má 476 MB, 64bitová dokonce 745 MB – distribuuje výrobce tyto balíčky pro majitele pomalejších či žádných internetových připojení i na instalačním disku.

Podporuje nová zařízení Zatímco Service Pack s pořadovým číslem 1 byl ve znamení výrazného zlepšení stability a rychlosti systému spolu se snížením energetické náročnosti, kterou ocenili především majitelé notebooků, druhý opravný balíček se orientuje spíše na kompatibilitu některých aplikací a podporu nových hardwarových zařízeních. Mezi hlavní inovace tak patří například podpora čtyřiašedesátibitových procesorů VIA, jež se vyskytují v některých netboocích. Díky tomu bude možné Windows Vista používat i na miniaturních úsporných počítačích, které jsou těmito procesory vybaveny. Ačkoli lze Blu-ray disky pod Vistami přehrávat již od počátku, zaznamenávat data na tento typ médií bylo až do této chvíle možné pouze pomocí komerčních aplikací třetích stran. S příchodem SP2 je však tato možnost ukryta přímo v systému, obdobně jako v případě CD a DVD.

Velkých inovací se dočkaly rovněž bezdrátové technologie pro přenos dat. Service Pack 2 totiž v sobě zahrnuje samostatně stažitelný balíček Windows Vista Feature Pack for Wireless pro snadnou správu bezdrátových sítí. Mimo jiné se v něm setkáme s podporou technologie Bluetooth 2.1, kterou je vybavena většina nových mobilních zařízení, novou službou Windows Connect Now umožňující snadnější připojení k Wi-Fi síti, respektive její nastavení. Vylepšena by přitom měla být i obnova spojení s WiFi při probuzení počítače z režimu spánku či hybernace.

Nově se do Windows Vist po instalaci SP2 dostane čtvrtá verze vyhledávací služby Windows Search. Ta umožní kromě zlepšení výkonu při indexaci souborů a následného vyhledávání rovněž rychlejší aktualizaci náhledů, podporu indexování šifrovaných dokumentů či schránek on-line.

Stejně jako první Service Pack by měl i tento přinést lepší správu napájení. Žádná ze změn však není natolik zásadní, aby nějakým razantním způsobem prodloužila dobu výdrže.

Abyste si mohli druhý Service Pack nainstalovat, je třebamít v počítači i ten první. Na závěr ještě jedno doporučení – vzhledem ke skutečnosti, že jde o poměrně rozsáhlý zásah do systému, je vhodné si před instalací Service Packu 2 pro jistotu zálohovat uživatelská data.

***

Druhý Service Pack uvítají majitelé mininotebooků Opravný balíček Windows Vista obsahuje podporu šedesátičtyřbitových procesorů VIA, které používají některé netbooky (miniaturní notebooky). Mezi další inovace patří možnost zápisu na Blu-ray disky, snadnější připojení k Wi-Fi sítím a lepší správa napájení.

Jak balíček nainstalovat: * Pomocí služby Windows Update, jako pravidelné aktualizace * Lze jej také stáhnout na stránkách Microsoftu * Jde o rozsáhlou opravu, před jejím nainstalováním zazálohujte svůj počítač

O autorovi| JIŘÍ PEŠEK, Autor je redaktorem sekce Svět techniky serveru Lidovky.cz

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...