Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vista budou univerzálnější

Česko

Druhý opravný balíček pro operační systém Windows Vista, který společnost Microsoft vydala koncem května, je nyní k dispozici také v české verzi. Jaká nová vylepšení přináší?

PRAHA Service Pack (SP) je balíček, který v sobě zahrnuje ucelenou sadu oprav, a kromě toho vylepšuje některé vlastnosti systému a přikládá také nové funkce. Stejně jako pravidelně vycházející aktualizace, ho lze do systému dostat pomocí služby Windows Update nebo je možné si ho stáhnout přímo ze stránek Microsoftu. Protože jde o vcelku datově náročný soubor – 32bitová verze SP2 má 476 MB, 64bitová dokonce 745 MB – distribuuje výrobce tyto balíčky pro majitele pomalejších či žádných internetových připojení i na instalačním disku.

Podporuje nová zařízení Zatímco Service Pack s pořadovým číslem 1 byl ve znamení výrazného zlepšení stability a rychlosti systému spolu se snížením energetické náročnosti, kterou ocenili především majitelé notebooků, druhý opravný balíček se orientuje spíše na kompatibilitu některých aplikací a podporu nových hardwarových zařízeních. Mezi hlavní inovace tak patří například podpora čtyřiašedesátibitových procesorů VIA, jež se vyskytují v některých netboocích. Díky tomu bude možné Windows Vista používat i na miniaturních úsporných počítačích, které jsou těmito procesory vybaveny. Ačkoli lze Blu-ray disky pod Vistami přehrávat již od počátku, zaznamenávat data na tento typ médií bylo až do této chvíle možné pouze pomocí komerčních aplikací třetích stran. S příchodem SP2 je však tato možnost ukryta přímo v systému, obdobně jako v případě CD a DVD.

Velkých inovací se dočkaly rovněž bezdrátové technologie pro přenos dat. Service Pack 2 totiž v sobě zahrnuje samostatně stažitelný balíček Windows Vista Feature Pack for Wireless pro snadnou správu bezdrátových sítí. Mimo jiné se v něm setkáme s podporou technologie Bluetooth 2.1, kterou je vybavena většina nových mobilních zařízení, novou službou Windows Connect Now umožňující snadnější připojení k Wi-Fi síti, respektive její nastavení. Vylepšena by přitom měla být i obnova spojení s WiFi při probuzení počítače z režimu spánku či hybernace.

Nově se do Windows Vist po instalaci SP2 dostane čtvrtá verze vyhledávací služby Windows Search. Ta umožní kromě zlepšení výkonu při indexaci souborů a následného vyhledávání rovněž rychlejší aktualizaci náhledů, podporu indexování šifrovaných dokumentů či schránek on-line.

Stejně jako první Service Pack by měl i tento přinést lepší správu napájení. Žádná ze změn však není natolik zásadní, aby nějakým razantním způsobem prodloužila dobu výdrže.

Abyste si mohli druhý Service Pack nainstalovat, je třebamít v počítači i ten první. Na závěr ještě jedno doporučení – vzhledem ke skutečnosti, že jde o poměrně rozsáhlý zásah do systému, je vhodné si před instalací Service Packu 2 pro jistotu zálohovat uživatelská data.

***

Druhý Service Pack uvítají majitelé mininotebooků Opravný balíček Windows Vista obsahuje podporu šedesátičtyřbitových procesorů VIA, které používají některé netbooky (miniaturní notebooky). Mezi další inovace patří možnost zápisu na Blu-ray disky, snadnější připojení k Wi-Fi sítím a lepší správa napájení.

Jak balíček nainstalovat: * Pomocí služby Windows Update, jako pravidelné aktualizace * Lze jej také stáhnout na stránkách Microsoftu * Jde o rozsáhlou opravu, před jejím nainstalováním zazálohujte svůj počítač

O autorovi| JIŘÍ PEŠEK, Autor je redaktorem sekce Svět techniky serveru Lidovky.cz

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...