Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Česko

Šéf FBI dorazil po 12 letech do Prahy. Sejde se s Koudelkou i Rakušanem

Šéf FBI Christopher Wray na mezinárodní konferenci o kybernetické bezpečnosti konané v New Yorku foto: Profimedia.cz

O vzájemné spolupráci, například v boji proti kyberkriminalitě a terorismu, bude ve čtvrtek ministr vnitra Vít Rakušan jednat s ředitelem amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopherem Wrayem. O návštěvě informovalo americké velvyslanectví a ministr Rakušan, podrobnosti o jednotlivých schůzkách nesdělili. Podle velvyslanectví by měl Wray jednat i s partnery z bezpečnostních složek a zpravodajských služeb.
  9:20

Rakušan v pondělí řekl, že s Wrayem bude jednat o stávající spolupráci, jak mezi FBI a českými elitními policejními útvary, tak i o možnosti stáží či výměně zkušeností.

Konkrétní oblast další spolupráce může být podle Rakušana v boji proti kyberkriminalitě a terorismu. Uvedl, že k jednání přizve i policisty a lidi z dalších organizací.

Ambasáda v prohlášení, které zaslala, v sobotu napsala, že „návštěva potvrzuje a zdůrazňuje dlouhodobý význam mezinárodních partnerství FBI v boji proti současným globálním hrozbám“.

Podle Lidových novin, které na návštěvu ředitele v Česku minulý týden upozornily, naposledy v Česku jednal ředitel FBI před 12 lety.

Rakušan uvedl, že se s Wrayem setkal před více než rokem při své pracovní cestě ve Washingtonu, kde reprezentoval Evropskou unii.

Letos v lednu se Česká republika zapojila do mezinárodní operace Dying Ember proti aktivitám ruských tajných služeb, kterou vedla právě FBI.

Šlo o zásah v kyberprostoru. Informace od FBI naopak pomohly českým policistům při odhalení muže z Teplicka, který zneužíval nevlastní dceru. Soud ho minulý týden nepravomocně potrestal 12 lety vězení.

Autoři: ,