Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Město ve městě. Miliardář plánuje v Praze postavit tisíc bytů, starosta je pro

Česko

  6:00
PRAHA - S nadsázkou městem ve městě se může stát projekt bytového komplexu, jejž chce v pražské Hostivaři vybudovat realitní magnát a miliardář Radovan Vítek. Developer počítá s výstavbou několika domů dohromady čítajících přes tisíc bytů. Záměr se tento týden podrobí veřejné diskusi, která je součástí řízení pro povolení záměru.

16 bytových domů má stát na pozemcích, kde bývaly podniky Praga Hostivař a Technometro. foto: vizualizace Rezidence Pragovka

Velkorysý projekt je jedním z nejambicióznějších developerských projektů svého druhu v Praze za posledních několik let. Záměr zahrnuje výstavbu 16 bytových domů, kde bude k mání dohromady 1037 bytů. Projekt chce jako novou čtvrť realizovat firma Rezidence Pragovka patřící do realitní skupiny CPI miliardáře Radovana Vítka. Pozemky pro výstavbu se rozkládají na 6 hektarech na hranicích mezi pražskou Hostivaří a Záběhlicemi.

„Obytná čtvrť je koncipována tak, aby svým standardem odpovídala potřebám bydlení pro střední vrstvu obyvatel, jejímž benefitem je mimo jiné vynikající dostupnost MHD, snadno dosažitelné kapacity obchodu a služeb i dostupnost rekreačních ploch v blízkém okolí,“ stojí v oficiálním oznámení o projektu, které je součástí řízení o jeho vlivu na životní prostředí. Dohromady by mohlo najít v komplexu bydlení až 2500 lidí.

Ať jsou Ďáblice památkou, navrhují místní. Chtějí ochránit sídliště před developerem Vítkem

Vítek pro jeho výstavbu chce využít pozemky, na nichž dřív stávala sídla podniků Praga Hostivař a Technometra. Dnes platí plocha za brownfield čekající na své využití. Původním investorem byl holding Orco Property Group, kterého na podzim 2016 pohltila realitní skupina CPI Radovana Vítka. Vítek tím dal najevo svůj zájem se opět pustit do developerských projektů, s nimiž v poslední době spíše šetřil.

Původně plánoval začít s výstavbou prvních dvou domů letošní rok, další měly přibývat v následujících letech tak, aby se poslední dokončily v roce 2022. Jenže tenhle jízdní řád developer určitě nedodrží, jelikož pražský magistrát došel k závěru, že projekt má nezanedbatelný vliv na okolní prostředí, kvůli čemuž musí projít takzvaným procesem EIA. V praxi to znamená, že se výrazně oddálil termín pro zisk stavebního povolení.

Finální vyjádření magistrátu k projektu až příští rok

„Předložit řádné vyhodnocení vlivu záměru jednotlivých variant na veřejné zdraví vypracované autorizovanou osobou, zvážit možnost snížení hmotové a výškové kapacity záměru, zvážit možnost dopravního napojení pouze na ulici Pražská,“ psalo se v rozhodnutí odboru ochrany prostředí podepsané vedoucím odboru Štěpánem Kyjovským. Teprve až dá magistrát projektu zelenou, může investor požádat o územní rozhodnutí a stavební povolení.

Jednou z kapitol tohoto procesu je veřejné projednání, kde můžou účastníci vznést na investora další požadavky a připomínky. Diskuse o projektu je neplánována na 12. prosince ve Škodově paláci. Dosud se v řízení o vlivu záměru na životní prostředí sešlo na deset oficiálních připomínek. Konečné vyjádření magistrátu pak lze očekávat na konci prvního pololetí příštího roku. 

Bytový komplex se má podle původních plánů investora dostavět roku 2022.
Součástí komplexů 16 bytových domů má být i mateřská škola.

„Pokud splní všechny podmínky, které splnit mají, tak tomu nic nebrání,“ sdělil serveru Lidovky.cz starosta Prahy 15 Milan Wenzl, který s projektem nemá problém. Vzhledem k dalekému horizontu dokončení lze jen hádat, do jaké míry bude na trhu o bydlení v takovém rozsahu zájem. „Myslím si, že pokud investor zvolí standardy odpovídající lokalitě, jako je cena či velikost bytů, tak se nebojím, že by to nešlo,“ míní realitní expert Tomáš Duda z realitní kanceláře Professionals.

Projekt za odhadovanou cenu jednotek miliard korun je jedním z několika, kterými se Vítek opět připomněl jako developer. Vášně místních obyvatel například budí jeho záměr postavit několik výškových obytných domů na pražském sídlišti Ďáblice. Hospodářské noviny v listopadu upozornily, že skupina CPI v poslední době skoupila několik lukrativních stavebních parcel v Praze a že plánuje výstavbu administrativního centra ve Vysočanech či obchodního centra v Holešovicích.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!