Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Pavel zasáhl vojáka praporem do hlavy. Příště s helmou, reaguje armáda

Česko

  17:17
Při sobotním pietním aktu u Národního památníku v Praze na Vítkově, který se uskutečnil k výročí 105 let od vzniku Československa, se prezidentu Pavlovi podařil kuriózní incident. Během předávání bojového praporu zasáhl vedle stojícího vojáka přímo do hlavy a shodil mu u toho čepici.

„Cítím potřebu se alespoň touto cestou omluvit za fyzickou, případně psychickou újmu příslušníkovi Hradní stráže zasaženému bojovým praporem při ceremoniálu na Vítkově. Rozhodně nešlo o snahu zpestřit novým prvkem standardní vojenskou proceduru. Prostě jsem jen podcenil hmotnost,“ reagoval na nehodu prezident v odpoledních hodinách na síti X.

Armáda České republiky ihned pohotově zareagovala na Pavlovu omluvu. „Nic se neděje. Příště prostě s helmou,“ zavtipkovala armáda.

Zasažený voják přitom na sobě v době ceremoniálu nedal nic znát. Bez jakýchkoliv známek rozhození zůstal stát v pozoru i bez čepice. Na záběrech, které kolují na sociálních sítích, je ale vidět, že prezidenta situace trochu rozhodila, pietní akt to však nenarušilo a pokračovalo se dále podle plánu.

Představitelé státu se dopoledne zúčastnili tradičního pietního aktu ke Dni vzniku samostatného československého státu u Národního památníku na pražském Vítkově. Mimo prezidenta nechyběli ani premiér Petr Fiala, předsedové parlamentních komor Miloš Vystrčil a Markéta Pekarová Adamová, ministryně obrany Jana Černochová nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Společně státníci položili věnce a uctili památku padlých vojáků minutou ticha. Pietní akt na Vítkově trval zhruba půl hodiny. Zakončil ho pochod jednotek, během kterého přeletěly nad památníkem dva stíhací letouny Gripen a také tři vojenské helikoptéry.

Autor: