Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vítr na severovýchodě Čech lámal stromy a rozfoukával ohniště, stála i železnice

Vítr na Vysočině vyvrátil a polámal několik stromů, což zkomplikovalo dopravu. (26. března 2024) foto: HZS Kraje Vysočina

Silný vítr během úterý lámal stromy v severovýchodní části Čech i na Moravě. Větve a kmeny pak blokovaly silnice a koleje hned v několika krajích. Výstraha před větrem s nízkým stupněm nebezpečí platí pro východní polovinu Česka až do středečního večera.
  21:51

Hasiči na Vysočině kvůli větrnému počasí zasahovali od dopoledních 11 hodin až do podvečera, a to u šedesáti událostí. Nejčastěji odklízeli popadané stromy a větve ze silnic. Podle údajů, které zveřejnili na krajském webu, vyjížděli hlavně na Žďársku, kde odklízeli stromy na třech desítkách míst, a na Havlíčkobrodsku. Tam měli podle webu téměř dvě desítky výjezdů.

Stromy v některých místech spadly i na železnici, víc než hodinu kvůli tomu stály vlaky mezi Studencem a Budišovem na Třebíčsku, kde byly nasazeny náhradní autobusy, uvedly České dráhy. Provoz vlaků byl obnovený po asi 90 minutách okolo 19. hodiny.

Na několika místech v kraji odpoledne meteorologové naměřili vítr o rychlosti přes 70 kilometrů v hodině. Ve Svratouchu, který leží za hranicí Vysočiny v Pardubickém kraji, přesáhla rychlost větru hodinu po poledni v nárazech 90 kilometrů v hodině.

Vítr v krajích

Podle předpovědi meteorologů by v úterý vítr ve vyšších polohách Vysočiny v nárazech mohl dosáhnout rychlosti 90 kilometrů v hodině, ve středu bude foukat o něco méně, v nárazech až 85 kilometrů v hodině.

Pro jižní část Královéhradeckého kraje meteorologové vydali výstrahu, která platí do středy večer. Vítr tam může mít podle nich v nárazech rychlost až 70 kilometrů v hodině.

I v Pardubickém kraji bude foukat do středečního večera, a to rychlostí 55 až 70 kilometrů za hodinu.

V Královéhradeckém kraji zase hasiči řešili událost například v Mostku na Trutnovsku, kde spadl strom na přední část osobního auta, ale nikoho nezranil. Stromy popadané na silnice odstraňovali například u Skuhrova nad Bělou na Rychnovsku, v Jívce a ve Zboží na Trutnovsku, Častolovicích a v Pěčíně na Rychnovsku. Ve Slatině nad Zdobnicí na Rychnovsku odstraňovali strom nakloněný nad železniční trať.

České dráhy uvedly, že na tratích na pomezí Královéhradeckého a Pardubického kraje Choceň – Týniště nad Orlicí a Týniště nad Orlicí – Letohrad musejí cestující kvůli větru a spadlým stromům počítat s nepravidelností dopravy.

Vítr na Pardubicku rozfoukával ohniště

I na Pardubicku hasiči v úterý vyjížděli k událostem způsobeným počasím. „Motorové pily jsou nasazeny na popadané stromy v našem kraji, ale vítr také rozfoukává ohniště. Hasiči tak mají plné ruce práce. Odpoledne zasahovali například v Biskupicích (na Svitavsku), kde zůstalo bez dozoru místo po pálení, které se rozhořelo,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Ohniště podle Horákové zůstalo po pondělním pálení ohně. Plameny se rozšířily na 20 krát 30 metrů. „Zasahujícím jednotkám ztěžoval likvidaci požáru nejen silný vítr, ale i velmi strmý a nepřístupný terén. Hasiči museli zabránit rozšíření plamenů do lesního porostu. Vyšetřovatel hasičů na místě uložil blokovou pokutu. Uchránit před plameny se podařilo les v hodnotě zhruba půl milionu korun,“ řekla mluvčí

Tři jednotky hasičů směřovaly odpoledne také do Lázní Bohdanče na Pardubicku, kde hořela louka a náletové dřeviny. Silný vítr rozfoukával dvě ohniska. Plameny spolykaly porost o rozměrech 50 krát 50 metrů. „Příčina vzniku požáru je prozatím stanovena hned v několika verzích, mezi které můžeme jmenovat hru dětí, úmyslně založený požár nebo odhozený nedopalek,“ řekla Horáková. Další požár hasiči likvidovali v Opatově, kde spadly do porostu dráty vysokého napětí a tráva se následně vznítila, dodala Horáková.

Na Šumpersku vlak najel do spadlého stromu

Vítr v úterý odpoledne netrápil jen severovýchod Česka. Na železniční trati mezi Hanušovicemi a Jindřichovem na Šumpersku v Olomouckém kraji odpoledne osobní vlak najel do spadlého stromu. Ve vlaku cestovalo 29 lidí, ale nikdo nebyl zraněn. Cestující pak přestoupili do náhradního autobusu. Na trati spojující Zábřeh a Šumperk s Jeseníkem byl zase kvůli nehodě zastaven provoz vlaků, krátce po 16:00 byl obnoven.

Hasiči v souvislosti s větrem v Olomouckém kraji v úterý evidovali více než dvě desítky událostí. „Převážně se jedná o popadané stromy na komunikace. Zajišťovali jsme ale také tři poškozené střechy. Ve dvou případech jsme využili výškovou techniku a provizorně jsme střešní krytinu zabezpečili,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Autoři: ,