Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vláda podpořila zkrácení délky dobrovolné přesčasové práce lékařů

Česko

  6:27aktualizováno  18:04
Úpravu zákoníku práce, která řeší problematiku přesčasů lékařů v nemocnicích a kterou připravili vicepremiéři Marian Jurečka a Vlastimil Válek, podpořila vláda. Z maximálně 832 dobrovolných přesčasových hodin za rok by se mělo maximum vrátit na 416 hodin, což platilo do října.

Zdravotníci v nemocnicích by mohli podle novely od příštího roku mít legálně čtyřiadvacetihodinové služby. Jurečka a Válek navrhují, aby Sněmovna jejich novelu, kterou předložili jako poslanecký návrh, schválila zrychleně za jeden den.

Zhruba 6000 lékařů pohrozilo, že od prosince přestanou sloužit přesčas, když se í podoba zákoníku práce nezmění a nenavýší se jim základní mzdy a platy.

Mladí lékaři i odboráři požadují vedle růstu výdělků právě zrušení paragrafů o dobrovolnosti práce přesčas nad stanovený limit a umožnění služeb 24 hodin.

„Další jednání s mladými lékaři budou v rámci tripartity příští týden,“ řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Na sankční seznam zařadila vláda podnik spravující nemovitosti Ruska v zahraničí

Česko zařadilo na návrh ministra zahraničí Jana Lipavského na národní sankční seznam podnik spravující nemovitosti Ruské federace v zahraničí.

Na jednání vlády chyběl premiér Petr Fiala, v úterý zrušil na tři dny svůj program kvůli nemoci. Podle informací iDNES.cz bere antibiotika. Zda se zúčastní akcí k výročí 17. listopadu, stále není jasné.

„To teprve uvidíme,“ řekl mluvčí vlády Václav Smolka. Rozhodne se podle něj ve čtvrtek.

Vláda také schválila strategii digitalizace do roku 2030. Má zvýšit digitální gramotnost, rozšířit infrastrukturu či rozšířit služby e-governmentu.

Lipavský si „umí představit“ státní smutek po úmrtí Schwarzenberga

Kabinet se krátce zabýval okolnostmi posledního rozloučení s bývalým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, který zemřel ve věku 85 let. Jeho rodina totiž přijala nabídku ústavních činitelů na pohřeb se státními poctami a Schwarzenberg bude mít poslední rozloučení 9. prosince v katedrále svatého Víta.

„Hlavní část organizace půjde za Kanceláří prezidenta republiky a za arcibiskupstvím,“ řekl Lipavský. Na dotaz, zda bude vyhlášen i státní smutek, odpověděl, že si to umí představit, ale návrh bude podle něj předkládat premiér Fiala.

Vláda také rozhodla, že ve svých funkcích budou pokračovat předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagra, Českého báňského úřadu Martin Štemberk a Úřadu průmyslového vlastnictví Josef Kratochvíl.