Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda je rodinná firma. A já jsem hlava rodiny, tvrdí o svárech premiér v demisi Babiš

Česko

  6:00
PRAHA - „Jednáme o nějaké toleranci a to neznamená, i­ kdyby to nastalo, že KSČM nebo SPD budou mít nějaký vliv na naše vládnutí,“ tvrdí Andrej Babiš v rozhovoru, který pro sobotní vydání LN připravili Kateřina Surmanová a Ondřej Koutník.

Andrej Babiš. foto:  Dan Materna, MAFRA

Andrej Babiš (ANO), premiér v demisi, už podruhé hledá ve sněmovně podporu pro svou vládu. Prezident mu přislíbil, že si s tím může dát načas. Jeden z tichých partnerů, o ­které Babiš svůj tým opře, už je v podstatě domluvený, toleranci mu dají komunisté. Jako třetí do party přibude buď ČSSD, nebo SPD.

LN: Koho preferujete jako partnera pro získání důvěry?
To je jedno, co já preferuju, potřebujeme stabilní vládu na čtyři roky a dostat šanci ukázat lidem jiný styl vládnutí.

LN: Není to jedno, něco to o vás vypovídá.
Dobře víte, že preferuju menšinovou vládu. Není v ní žádný resortismus, nikdo se nehádá, nikdo netweetuje během jednání vlády, nikdo se nepředhání, aby jako první řekl, že něco schválil, nikdo nechodí z vlády rychle mezi novináře, aby to prodal první.

ZVĚŘINA: Babišovy nabídky. Proevropská vláda, to zní hrdě. Ale s kým?

LN: Ministryně obrany Karla Šlechtová s exministrem obrany a ministrem zahraničí Martinem Stropnickým se přou poměrně intenzivně.
To je výjimka.

LN: Ministr průmyslu Tomáš Hüner oznámil, že podepíše dodatek k memorandu o lithiu, vy mu to pak zarazíte.
Já jsem předseda vlády a mám za ni odpovědnost. A já jsem mu dal úkol, že má předložit na vládu právní analýzu, a on ho nesplnil. Respektive ho splnil až po zbytečném mediálním prohlášení.

LN: Vy jste mu dal úkol?
Ano, úkol. Budete říkat, že vláda rozhoduje ve sboru, ale já to řídím jako rodinnou firmu a já jsem hlava té rodiny. Sněmovna nás zavázala, co máme dělat, a on nesplnil zadání.

LN: Vzdálili jsme se od toho, že vaši ministři se také hádají.
Já se nehádám. Jsem předseda vlády a dělám věci, které nikdo předtím nedělal. Stranický premiér vždy kryl svoje straníky, i ­když dělali negativní věci. Já to nedělám, jsem objektivní a měřím každému stejným metrem.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat