Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Držíme cíl odchodu od uhlí do roku 2033, řekl po jednání vlády Síkela

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Aktualizaci plánu České republice v oblasti energetiky a klimatu projednávala vláda. Potvrzuje cíl ukončit spalování uhlí do roku 2033 a do roku 2050 i ropy a zemního plynu. Počítá také s posilováním jaderných zdrojů, zejména výstavbou nových reaktorů. „Moderní energetika bude založena na dekarbonizaci,“ řekl po jednání vlády ministr průmyslu Jozef Síkela.
  10:22aktualizováno  13:08

„Ten plán je ambiciozní, ale je realistický,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL. „Změna klimatu je reálná,“ prohlásil Hladík.

Do roku 2030 by se měl podle aktualizace plánu v oblasti energetiky a klimatu zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě podle ministra Hladíka zhruba zdvojnásobit na 30 procent.

Plán schválený vládou odešle Česká republika Evropské komisi.

Vláda se sešla dopoledne ve Sněmovně v průběhu jednání o nedůvěře, které vyvolalo opoziční ANO. Projednávala i akční plán k přechodu sociálních služeb k péči poskytované na komunitní bázi a k větší individualizaci péče, řekl po jednání vlády ministr pro místní rozvoj Marian Jurečka.

Snaha dostat do Česka dalších 20 tisíc zaměstnanců z ciziny

„Dlouhodobě nám chybí kvalifikovaní i nekvalifikovaní zaměstnanci,“ řekl také po jednání vlády Síkela. Vláda podle něj navýšila o pět tisíc kvótu pro pracovní síly z Filipín. Celkově se bude snažit přivést do země dalších 20 tisíc zaměstnanců ze zahraničí. A to i ze zemí jako Ukrajina, Makedonie nebo Bosna a Hercegovina.

Na programu měla vláda i návrh zastupitelstva Zlínského kraje na úpravy v rozpočtovém určení daní. Zlínský kraj žádá, aby z peněz, které ze státního rozpočtu směřují do krajů, obdržel podíl 5,7 procenta, ne 5,3 procenta jako dosud. Nyní Zlínský kraj dostává ročně 8700 korun na občana. Hůře jsou na tom jen Jihomoravský a Moravskoslezský kraj se 7700 korunami.

„My jsme k tomu návrhu zaujali neutrální stanovisko,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL.