Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Migrační pakt sníží možnost bránit nelegální migraci, přiznal Rakušan

Česko

  10:13aktualizováno  21:47
Česká republika nepodpoří migrační pakt Evropské unie. Změny v europarlamentu se vzdálily od toho, co považujeme za dobré, řekl po jednání vlády ministr dopravy Martin Kupka. Podle ministra vnitra Víta Rakušana snižuje možnost efektivně bránit nelegální migraci na vnější hranici EU.

Rakušan ani premiér Petr Fiala na tiskovou konferenci po jednání vlády nedorazili. Později Rakušan iDNES.cz napsal, že Česko nebude hlasovat proti, protože pakt neobsahuje povinné relokační kvóty.

Vláda čelila v minulých měsících ostré kritice ze strany opozičních hnutí ANO i SPD, že ministr vnitra podle opozice předběžně kývl na nová migrační a azylová pravidla EU počítající s principem takzvané povinné solidarity.

Na migračních a azylových pravidlech Evropské unie se pak státy Unie po letech vyjednávání předběžně shodly o něco později, v prosinci.

iDNES.cz oslovil písemně jak premiéra Petra Fialu, tak ministra vnitra Víta Rakušana, proč se Česko zdrží a proč nebude hlasovat proti, jestliže vláda dospěla k tomu, že migrační pakt není v současné podobě pro Česko dobrý.

Pakt doznal změn, argumentuje Rakušan

„Vláda dnes na můj návrh schválila, že stávající podobu migračního paktu nepodpoříme. Neobsahuje sice povinné relokační kvóty, proti nimž Česko dlouhodobě vystupuje, takže nemáme důvod ho vetovat. Po jednání s Evropským parlamentem ale doznal změn, které podle našeho názoru snižují možnost efektivně bránit nelegální migraci na vnější hranici. Opravdu účinná ochrana vnější hranice Unie je přitom podle mě v otázce nelegální migrace klíčová,“ odepsal Rakušan a později to dal i na sociální síť X.

Aby norma začala platit, musí ji ještě schválit ministři členských zemí a plénum Evropského parlamentu. To, že se Česko zdrží, neznamená, že pakt nemůže být kvalifikovanou většinou přijat. Kupka zdůraznil, že i pokud by byl pakt přijat, neznamená to, že by Česko mělo povinnost přijímat migranty.

Navržená nová migrační a azylová pravidla počítají s efektivnějšími kontrolami migrantů, rychlejším vracením neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu i povinnou solidaritou všech států s přetíženými zeměmi.

„První způsob solidarity, který je dlouhodobě odmítán jako povinný, jsou relokace migrantů. Potom je tu finanční solidarita a samozřejmě i technicko-logistická pomoc zemi, která je aktuálně postižena závažnou vlnou migrace,“ řekl v prosinci v Bruselu ministr vnitra Rakušan.

Zařazení HHC na seznam návykových látek je podle Válka jediná možnost

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek prosadil ve vládě, že kanabinoid HHC bude zařazen na seznam návykových, zakázaných látek. „Je to jediná možnost,“ řekl už před jednáním kabinetu Válek.

Válek se pokusil zařadit HHC na seznam návykových látek již loni v létě, ale tehdy přesvědčili Piráti vládu o opaku. Situaci změnily případy přiotrávených dětí kvůli želé bonbonům s HHC. V nemocnicích skončilo několik dětí.

„Není možno přihlížet k tomu, že se děti jen tak dostanou k návykové látece,“ řekl před jednáním vlády místopředseda Sněmovny Jan Bartošek z KDU-ČSL. Lidovci požadovali zákaz HHC minimálně do doby, než vznikne nová kategorie psychomodulačních látek. „Chceme podpořit ministra,“ řekl místopředseda KDU-ČSL Tom Philipp k návrhu Válka. Dodal, že zákaz by měl být okamžitý, dokud zákonem nevznikne nová kategorie psychomodulačních látek.

„Kategorie psychomodulačních látek zajistí zákaz prodeje v automatech, přes internet či mladistvým. Také nebude povolena reklama a obaly budou muset obsahovat jasné informace o účincích, dávkování či zdravotnických rizicích. Produkty určené ke kouření zakážeme úplně,“ uvedl Philipp.

Hexahydrokanabinol HHC se dá vyrobit synteticky. Má povzbuzující účinky. Ve větší dávce však může vyvolat úzkosti, závratě a další potíže. K dostání jsou náplně do elektronických cigaret, cukrovinky a další produkty.

Upravená pravidla pro volbu na Hrad

Změnit se mají pravidla pro volbu hlavy státu. Už nebude možné, aby zájemci o post prezidenta, kteří nedokázali nasbírat potřebné podpisy od občanů či zákonodárců, na poslední chvíli spoléhali na podporu od poslanců či senátorů, kteří již podepsali nominaci na Hrad někomu jinému.

Počítá s tím novela zákona o prezidentské volbě, podle které by poslanci a senátoři mohli v výslovně podpořit jen jednoho kandidáta a kterou schválila vláda. Při sběru podpisů občanů mají kandidáti dostat možnost sbírat podpisy i elektronicky.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.