Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda může sáhnout ke střelbě do protestujících, mínil komunista Grospič

Česko

  12:49
PRAHA - Bylo horké dopoledne a z pražského Výstaviště, kde se jako každoročně sešli na prvního máje komunisté, padala na adresu Nečasovy vlády ostrá slova o korupčnících a zlodějích. Místopředseda KSČM Grospič si dokonce "nedělal iluze, že by tato vláda nesáhla ke střelbě do protestujících".

Stovky příznivců KSČM přišly 1. května na pražské Výstaviště, Milouš Jakeš uprostřed foto: ČTK

Stovky příznivců KSČM přišly na pražské Výstaviště, aby tam spolu se svojí stranou oslavily Svátek práce. Už před zahájením akce proudily ke Křižíkově fontáně desítky lidí, nakonec se sešlo několik stovek lidí, převážně staršího věku, kterým vyhrávala živá hudba. V úvodu zazněla Píseň práce, kterou přítomní komunisté vyslechli vstoje, v průběhu oslav nechyběla ani Internacionála.

"Náš 1. máj se koná pod heslem Stop vládě," řekla poslankyně Marta Semelová. V proslovu zkritizovala vládu i její reformy a prohlásila, že KSČM podpoří všechny formy protestů, včetně generální stávky. "První máj, to je mír, práce a solidarita," řekla také.

K přítomným hovořil i místopředseda strany Stanislav Grospič, který se hodlá ucházet o funkci předsedy KSČM. "Odmítněme dnešní morální bahno pravicové korupce," vyzval své příznivce. Vznesl požadavek na zrušení vládních reforem, odstoupení vlády a vypsání předčasných voleb. Prohlásil, že stát rozkrádají "lidé typu Nečase, Kalouska, Bárty, Peake, Drábka, Hegera a také ti, kteří je platí: pánové Bakalové, Kellnerové, Babišové a Hušákové".

Grospič nezapomněl připomenout střílení do protestujících dělníků a horníků za Rakouska-Uherska. "O nic lepší nebyla tvář ani prvé republiky. Není možné si dělat iluze, že v určitý moment by k takovým scénářům klidně nešáhla i tato vláda, tato vládnoucí oligarchie a česká pravice," dodal.

Přeškrtnutý Kalousek

Návštěvníci mohli sledovat debatu ve stánku Společnosti česko-kubánského přátelství nebo si v diskusním stanu promluvit s poslanci a zastupiteli KSČM. U vchodu byly kasičky na dobrovolné příspěvky, rozdávaly se Haló noviny. U jednoho ze stánků s knihami si zájemce mohli za stokorunu koupit knihu předsedy KSČM Vojtěcha Filipa "Vždy jsem stál na straně obyčejných lidí".

Jinde bylo k dostání tričko s nápisem "Ne škrtům" a přeškrtnutým portrétem ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Zájem byl i o stánky s občerstvením. Už tradičně na oslavu 1. máje přišel někdejší generální tajemník ústředního výboru předlistopadové KSČ Milouš Jakeš.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat