Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kdo je tu neschopný? Havlíček a Vystrčil se pustili do adventní televizní hádky

Karel Havlíček a Miloš Vystrčil v Partii na CNN Prima News (24. července 2022) foto: CNN Prima News

Kolem 45 procent lidí míní, že politická situace v Česku je velmi špatná. Vyšlo to z průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi. Exministr a první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček v Otázkách Václava Moravce České televize v neděli uvedl, že za to může neschopná vláda a plejáda nekompetentních ministrů. Předseda Senátu Miloš Vystrčil z vládní ODS oponoval, že vláda dělá, co může.
  12:50aktualizováno  14:18

Moderátor Václav Moravec připomněl, že poslanci opozičního ANO často označují vládu pětikoalice totalitou. „Objevují se tu prvky nové totality. Je to snaha uzurpovat veřejný prostor ve snaze umlčet oponenty. Máme pod kontrolou pětikoalice vládu, Parlament a Senát. Musíme být velmi obezřetní, aby nedošlo ke zneužívání situace,“ uvedl Havlíček.

Dodal, že opozice má jasnou podporu veřejnosti podle posledních průzkumů. Miloš Vystrčil uvedl, že je potřeba ve vládní pozici vzít v potaz názor menšinové opozice.

„Pokud jste v opozici, je potřeba nechat vládu vládnou a neobstruovat deset hodin přijímání zákonů,“ řekl Vystrčil. Dodal, že je úkolem politiky dělat něco, co je užitečné pro občany.

Podle něj opozice polarizuje společnost kvůli sehnání preferenčních hlasů. „Není to dobrá politika a já se toho nechci zúčastnit,“ podotkl Vystrčil s tím, že doufal, že v adventním období bude diskuze méně výbušná.

Předseda a místopředseda se hádali o spolupráci vlády s opozicí. „Tady máme nejhorší vládu od revoluce, vládu, která má takřka nejhorší důvěru, vždyť jí podle zase jiného průzkumu věří absolutně už jenom tři procenta lidí, a to jsou jejich příbuzní a troufám si tvrdit už jenom přímí příbuzní, protože ti nepřímí už je hodili přes palubu,“ vyčetl Havlíček.

Spokojenost s politickou situací

V listopadu bylo s politickou situací v Česku spokojeno 16 procent lidí, nejméně od začátku covidového roku 2021.

Za spíše špatnou považuje politickou situaci 35 procent účastníků průzkumu, jako velmi špatnou ji hodnotí 45 procent dotázaných a čtyři procenta neví.

Spokojenost se u mladých lidí propadla ze 43 na 23 procent. I když větší spokojenost panuje mezi voliči současné vládní pětikoalice, i 46 procent stoupenců ODS hodnotí politickou situaci jako spíše či velmi špatnou, u Pirátů je to 63 procent.

Zdroj: Průzkum Trendy Česka agentury Kantar

Podotkl, že se opozice první rok pokoušela dávat celou řadu konstruktivních návrhů v oblasti energetiky, zastropování u výrobců, obnovitelné zdroje, ale vláda „se vysmívala a spoléhala na evropské řešení“.

Vystrčil oponoval, že se nejde domluvit s někým, kdo jen vyzývá k rezignaci a říká poslancům, že jsou neschopní a nic nedělají.

„Já se nevymlouvám, popisuju situaci a říkám, že budeme hledat řešení a hledat shodu na věcech, na kterých je potřeba se domluvit. Ale není možné se domluvit s někým, kdo říká, že jste neschopní tak, že takový tady nikdy neexistoval, že nic neděláte, kdo říká, že cokoliv uděláte, tak je špatně, protože to nejde. A jestli tímhle způsobem chceme dál dělat politiku, tak opravdu to hrozí tím, že ten systém zboříme,“ oponoval Vystrčil.

Bývalý předseda Senátu a bývalý předseda Senátu Milan Štěch (SOCDEM) řekl, že užívání slova totalita není dobré kvůli historickým událostem. „Chápu ale opozici, že jestli je dlouhou dobu házení hrachu na zeď, tak užívají podobné výrazy,“ řekl Štěch s odkazem na vysoké ceny potravin a růstu hrubého domácího produktu.

Prezident Petr Pavel by podle něj měl zasáhnout, jednat s vládou o chování kvůli nedůvěře občanů a případné rezignaci. „Odborům se nenaslouchá. Veřejnost se bojí,“ dodal Štěch.

Havlíček pochválil energetický zákon

Vystrčil uvedl, že nemá pocit, že by něco nefungovalo. „Samozřejmě vím, že se situace zhoršila a došlo k inflaci. Potraviny neúměrně zdražily a další se čeká. Jsme na 96 procentech v evropském srovnání kupní síly, jsme pod průměrem, mohly by být lacinější. Vláda dělá v rámci možností, co může, řeší věci, co se neřešily, co se týká školství či zdravotnictví,“ podotkl Vystrčil.

Podle nejnovějších dat Trendů Česka 2023 od agentury Kantar, která pro ČT vyzpovídala od 13. listopadu do 1. prosince na 1 200 respondentů, za velmi dobrou nepovažuje politickou situaci v Česku nikdo, za spíše dobrou 16 procent. Za špatnou ji hodnotí 35 procent a 45 procent zpovídaných za velmi špatnou.

„Lidé se diví, že nepřijímáme zákony, ale jsou tu obstrukce. Je potřeba hledat řešení problémů a ne se osočovat, že máme odstoupit nebo někdo je totalitář,“ řekl Vystrčil. Havlíček mu řekl, ať se nevymlouvá a vláda přijme odpovědnost.

Podle moderátora průzkum ukázal nejnižší spokojenost s vládou od dob covidové pandemie. Havlíček řekl, že vláda neplní sliby v oblasti daní, školství či zdravotnictví. „Je tu plejáda úplně nekompetentních ministrů,“ kritizoval Havlíček.

Této vládě se podle místopředsedy Poslanecké sněmovny podařilo všechny pospojit proti sobě. Pochválil energetický zákon. „Ale to, co se udělá dobře v Senátu, tak se téměř rovná nule,“ rozčiloval se Havlíček.

Podle volebního modelu agentury Kantar by nyní hnutí ANO vyhrálo volby s 35 procenty hlasů. Havlíček uvedl, že je nyní nutné se rozhodnout, kdo případně bude premiérem, sám je připravený se jím stát, ačkoli je zatím jen soustředěn na to, aby ANO vyhrálo volby. Vystrčil podotkl, že je jedno, jestli Havlíček bude premiérem nebo ne, ale že hnutí bude stále dál řídit Andrej Babiš.

„Zdá se vám něco divného, že někdo je pokorný a ve chvíli, kdy jsou dva roky do voleb, nechodí s plackou ‚já budu premiérem‘?“ rozčílil se Havlíček.

Vystrčil uvedl, že výsledky průzkumů nejsou dobré. „sme v polovině vládnutí, ty kroky, co musíme dělat jsou nepopulární. Asi se nedaří dostatečně vysvětlit proč to děláme, můžou působit, že nejsou promyšlené. Uvidí se po evropských a krajských volbách,“ dodal předseda Senátu.

Podle Havlíčka je hnutí ANO připraveno vládnout s tím, že by za jejich vlády nikdy nedošlo k energetické krizi. Plyn by prý zastropovali by přímo u poskytovatelů. Vystrčil řekl, že do Česka nejde plyn z Ruska, proto se ceny zvýšily.

„To nemyslíte vážně!“ hádal se Havlíček s tím, že do Česka proudí 40 procent ruského plynu, i přestože vláda tvrdí, že sem nejde žádný.

Podle Havlíčka budoucí vládu čeká peklo, protože přijmout situaci po momentální vládě bude těžké. Podle něj je normální snižovat struktuální deficit.

„Zásada je musím snižovat, ale nesmím snížit budoucí příjem, budoucí domácí produkt. Nelze se spoléhat na soukromý sektor, který udělá restart díky zaměstnavatelům, jejich zaměstnancům a investicím, aby měli přirozeně dobré mzdy a budou utrácet. Na to tady zaděláno nyní není. Budeme si muset stoupnout před zaměstnavatele a zaměstnance v roce 2025, aby znovu důvěřovali státu,“ podotkl Havlíček.

Vystrčilovi řekl, že je jedno, že občané nevěří momentální vládě, ale že problém je, že lidé přestávají věřit státu.

Podle Vystrčila jsou v Česku šikovní lidé, kteří přispívají k HDP, a proto země funguje. „Pokud chceme mít ještě lepší služby ve školství či zdravotnictví než v Německu, a nebudeme mít na to produktivitu. Přirozeně dojde k tomu, že budeme muset ubrat a udělat opatření, které umožní, abychom normálně fungovali,“ konstatoval Vystrčil. Vláda má podle něj domluvu, že se podívá na zdravotnictví.

Havlíček by rentě zdravotníkům nevyhověl

Debata se stočila i na uzavřenou dohodu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) s nespokojenými lékaři o zvýšení prostředků na platy zdravotníků. Premiér Petr Fiala (ODS) jim slíbil dalších 9,8 miliardy. Někteří lékaři navrhují i doživotní rentu lékařů kvůli náročnosti profese, což by mělo být předmětem dalších jednání.

„V devadesátých letech byly zrušeny důchodové kategorie pro náročné profese. Myslím, že by muselo být řečeno, z čeho to bude financované. Nesmí být použité finance na důchody,“ míní Štěch.

Dodal, že přeje lékařům, že jim vláda vyhověla v požadavku více peněz za přesčasy. Havlíček uvedl, že by nepřistoupil na doživotní rentu lékařům a sestřičkám.

„Žijeme v představě, že průšvihem vlády je katastrofální komunikace. Příčinou je ale nekompetentnost. Kdyby vláda vyslyšela, co jsme říkali, tak by to bylo jinak. Přišlo se se šíleným zákonem o přesčasech, proti němuž jsme argumentovali a přijal se. Zdravotníci pak protestovali samozřejmě,“ uvedl Havlíček.

Dodal, že se zabránilo stávce zdravotníků, ale špatným způsobem. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) podle něj špatně komunikoval a místo toho, aby premiér Petr Fiala (ODS) odvolal, tak vstoupil do jednání sám. Havlíček podotkl, že Fiala Válka tak podrazil.

Vystrčil řekl, že tu již byl problém s financováním zdravotnictví, který dlouhodobě nebyl řešený vládou Andreje Babiše (ANO). „Přidávají se peníze na platy. Bude se také jednat o tom, jak se bude zdravotnictví reformovat,“ řekl předseda Senátu.

V roce 2017 až 2021 vrátil Senát 126 zákonů s pozměňovacími zákony. Od roku 2021 jich bylo vráceno 10. Podle Vystrčila je to kvůli tomu, že se ve Sněmovně zdržují zákony obstrukcemi. Senát je podle Vystrčila nezávislý a není shovívavější vůči vládě Petra Fialy.

„Že se zákony nevrací, ačkoli jste nás za nás nám to vraceli jak na běžícím pásu, svádíte na obstrukce? To si z nás děláte legraci? To, co jste řekl je naprosto šílené,“ kritizoval Havlíček.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!