Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vládě věří jen čtvrtina lidí, největší oblibě se těší starostové a zastupitelé

Koaliční partneři na tiskové konferenci po ukončení schůze Poslanecké sněmovny. Na fotografii zleva: Markéta Adamová Pekarová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL). Petr Fiala (ODS), Vít Rakušan (STAN) a Ivan Bartoš (Piráti). foto:  Petr Topič, MAFRA

Důvěra ve vládu zůstává nadále nízká, věří ji čtvrtina lidí. V prezidenta má důvěru 58 procent občanů. Výsledky jsou stejné jako v létě, uvedlo v nejnovější zprávě Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Největší důvěře se těší starostové, kterým důvěřuje 66 procent lidí, a následně obecní zastupitelstva, ve které má důvěru 65 procent občanů a občanek.
  15:26aktualizováno  16:12

Vládě rozhodně důvěřují tři procenta lidí, spíše důvěru ji vyjadřuje 22 procent dotázaných. Naopak 32 procent dotázaných vládě spíše nedůvěřuje a 40 procent jí nedůvěřuje rozhodně. Zbylá tři procenta respondentů zvolila odpověď „nevím“.

Důvěra ve vládu se od loňského listopadu držela nad 30 procenty, v létě ale přišel výraznější pokles. Podobné je to i se Sněmovnou, které rovněž rozhodně důvěřují pouhá tři procenta občanů. Důvěra v Senát klesla od posledního průzkumu o tři procentní body na 33 procent.

Naopak důvěra v prezidenta Pavla je od jeho nástupu stabilní, už ve třetím průzkumu v řadě je na 58 procentech. Je tak vyšší než u jeho předchůdce. Po většinu druhého prezidentského funkčního období Miloše Zemana byl podíl lidí důvěřujících hlavě státu setrvale pod 50 procenty.

Komu na české politické scéně nejvíce důvěřujete?

celkem hlasů: 817

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 20. října 2023. Anketa je uzavřena.

Obecním zastupitelstvům/starostové622
Vládě94
Prezidentovi75
Krajským zastupitelstvům/hejtmani26

V polovině roku 2022 se dokonce důvěra v prezidenta propadla pod 30 procent. Navzdory následnému růstu už se před Zemanovým odchodem dostal podíl důvěřujících lidí nejvýše na 38 procent, kterých dosáhl na přelomu loňského a letošního roku.

Hodnocení politické situace se tak i nadále pohybuje na zřetelně horší úrovni, než většinou bývalo v letech 2014 až 2020 s výjimkou výrazného krátkodobého propadu z roku 2017 spojeného s vládní krizí. V dlouhodobém srovnání pak i nadále je spokojenost se současnou politickou situací výrazně vyšší, než bývala v období let 2012 a 2013,“ dodali statistici.

Analýza mimo jiné ukázala, že spokojenost s politickou situací roste u lidí, kterým se zlepšuje životní úroveň jejich vlastní domácnosti. Naopak pokles spokojenosti s politickou situací má být podle průzkumu úzce spjat spolu s rostoucím věkem.

Onou skupinou nejspokojenější s politickou situací jsou studenti, vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci a voliči koalice SPOLU nebo koalice PirSTAN a ti, kdo podle důvěřují všem zkoumaným institucím. Vyšší nespokojenost nebo nižší spokojenost naopak podle CVVM vyjadřují důchodci, voliči ANO, KSČM či SPD a ti, kdo zkoumaným ústavním institucím nedůvěřují.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!