Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Příspěvek na péči zvýšíme. Do dvou týdnů řekneme jak, informoval Jurečka

Česko

  12:25
Růst příspěvku na péči navrhovaný poslanci opozičního hnutí ANO vláda Petra Fialy (ODS) odmítla. Návrhy novel podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) neodpovídají české legislativě. „Taková opatření nejdou dělat na vrub dluhu do budoucna,“ sdělil Jurečka. Příspěvek na péči vláda podle něj nicméně zvýší, do čtrnácti dnů chce mít jasno jak.

Většina částek, které dostávají lidé se zdravotním postižením, by podle novely vzrostla od ledna o desetinu, některé víc. Podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) kabinet s růstem příspěvku v příštím roce počítá, koalice by se na podrobnostech měla dohodnout do dvou týdnů.

Předkladatelé zdůvodňují zvýšení příspěvků zdražením poskytovaných služeb, což podle nich zhoršuje jejich dostupnost klientům. Stát by v případě přijetí předlohy vydal na příspěvky podle odhadu autorů zhruba o pět miliard korun ročně navíc. Zákonodárci ji ale do konce letošního roku zřejmě projednat nestihnou.

Příspěvky na péči by měly podle představ poslanců ANO vzrůst o desetinu lidem do 18 let věku ve všech čtyřech stupních závislosti na pomoci druhých. O deset procent novela zvyšuje také příspěvky lidem starším 18 let ve třetím a čtvrtém stupni závislosti. V prvním stupni by měsíční příspěvek vzrostl z 880 korun na 2000 korun a ve druhém stupni z 4400 korun na 6400 korun.

Systém nemá být závislý na státním rozpočtu

Jurečka uvedl, že platí jasný závazek koalice příspěvek na péči v příští roce zvýšit. „Počítám s tím, že v řádu jednoho, dvou týdnů budeme mít dohodu na úrovni vládní koalice, jakým způsobem, v jaké výši a jakých stupních budeme to zvýšení realizovat,“ řekl. Ministerstvo podle něj řeší také to, jak víc podpořit rozsah osobní asistence a záležitost řešit komplexněji.

Zásadní nesouhlas s návrhem poslanců ANO vyslovil v připomínkovém řízení ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Poukázal na to, že příspěvek není plnou úhradou péče. Měl podle ministra představovat základní prvek financování sociálních služeb z více zdrojů, ve skutečnosti je tento systém podle něho stále více závislý na státním rozpočtu bez odpovídajícího zapojení krajů, obcí i samotných klientů.

Lidé do 18 let věku dostávají v současnosti podle stupně závislosti 3300 korun, 6600 korun, 13.900 korun nebo 19.200 korun měsíčně. Novela by částky zvedla na 3630 korun, 7260 korun, 15.290 korun a na 21.120 korun za měsíc. Lidem starším 18 let ve třetím stupni závislosti by příspěvek vzrostl o 1280 Kč na 14.080 korun a ve čtvrtém stupni o 1920 korun na 21.120 Kč.

Ve Sněmovně je v podstatě od začátku volebního období novela poslanců opozičního hnutí SPD, která zvyšuje příspěvky na péči lidem v prvním a druhém stupni závislosti na pomoci druhých. Lidé do 18 let věku v prvním stupni by podle novely pobírali 4950 korun a v druhém stupni závislosti 9900 korun za měsíc. Tělesně postižení dospělí v prvním stupni by měli 2640 korun a ve druhém stupni 6600 korun měsíčně. Sněmovna loni v prosinci tuto předlohu v úvodním kole jen rozjednala.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!