Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vládní big band

Česko

POSLEDNÍ SLOVO

Včera proběhl ve Strakově akademii první ze seriálu koncertů Tanečního orchestru české vlády. Pod taktovkou dirigenta Petra Nečase zazněl jen jeden jediný opus. Skladba Františka Škroupa s textem Josefa Kajetána Tyla „Kde domov můj“. Orchestr nebyl kompletní. Ministr zahraničí byl v zahraničí, ministr kultury házel čestné buly při in-line hokejovém utkání v Berouně (měl ostatně ve svém partu stejně tacet) a ministr dopravy uvízl v dopravní zácpě, pak vstoupil poprvé v životě do metra, zabloudil a ztratil se na trase C, kde ho stále hledá jeho bratr s agenturou ABL.

Úvod koncertu poznamenalo pěvecké extempore ministra zdravotnictví, který do přineseného megafonu bez jakéhokoli varování zazpíval „Kde doktor můj, kde doktor můj?“. Dirigenta to nijak nerozhodilo, horší to bylo, když ministr vnitra záměrně mlátil do bicích v obráceném rytmu, než který udával svou taktovkou kapelník Nečas. Tomu se sice snažil pomoci ministr obrany, ale jeho bombardon byl na údery činelů a kotlů slabý. Tak se oba silové resorty mezi sebou hádaly až do nástupu smyčců. Jejich leader, ministr financí, už před koncertem oznámil: „V resortu smyčců se bude škrtat a šmytec!“ A vypustil celou pasáž „zemský ráj to na pohled“. Dívčí vokální trio poslankyň Věcí veřejných tak přišlo o své baletní vystoupení a to byla škoda. Dámy měly připravené průsvitné šatečky od Armaniho, na kterých jejich návrháři zajímavě šetřili textilií. Modely byly ušité tak, aby bylo vidět i to, co není. Závěrečné finále celého opusu „A to je ta krásná země, země česká, domov můj“ pak dostatečně nevyznělo především proto, že dechová sekce ministra životního prostředí se nemohla v prostoru Strakovky pořádně nadechnout. Otevřenými okny pronikl do sálu smog výfukových plynů z ucpané křižovatky Klárov a o zbytek kouře se postaral přítomný senátor Kubera. Celý koncert byl benefiční, moderovali ho zkušení moderátoři. Jan Kačer, který koncert nijak nekomentoval, Marta Kubišová, která měla na čele napsáno „Ať mír dál zůstává s touto krajinou“, a Táňa Fischerová, která si neodpustila poznámku „Tohle by se za Vaška nestalo“. Koncert vynesl na dárcovských esemeskách několik milionů, které byly okamžitě převedeny do státního rozpočtu. Nejvíce SMS poslali signatáři výzvy týdeníku Reflex. Několik desítek tisíc občanů podepsalo na www.reflex.cz výzvu české vládě, aby neustupovala požadavkům lékařských odborů v souvislosti s nátlakově organizovanou akcí Děkujeme, odcházíme. Zástupci signatářů, kteří vyzývají Nečasův kabinet k tvrdému postoji, rozvinuli před vládní budovou transparenty s nápisy „Ať žije Margaret Thatcher“ a „Smrt si říká Engel“.

Série benefičních vystoupení Tanečního orchestru české vlády bude pokračovat v kulturních domech po celé zemi tak dlouho, dokud se státní kasa nevzpamatuje. Bude to tedy hlavní náplň práce Nečasova kabinetu. Bicí budou zrušeny. Muziku bude tvrdit basa ministra spravedlnosti.

Jaká bude budoucnost České republiky, o tom rozhodnou Číňané, Rusové a USA. Ano, přátelé, v tomto pořadí.

Tomáše Baldýnského dnes zastupuje herec a publicista Michal Pavlata

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...