Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Vlastenectví nikomu nevnucuji

Česko

říká jeden z předkladatelů zákona na podporu vlastenectví Rafael Rafaj, šéf poslanců SNS

* LN Jaký smysl podle vás má posilovat na Slovensku vlastenectví zákonem? Proč jste s touto úpravou přišli?

Protože podpora vlastenectví je i v programovém prohlášení vlády. V éře globalizace, kdy se stírají kulturní a národní specifikace, v čase, kdy jsme po získání samostatnosti vstoupili do dalšího kvazi nadnárodního svazku v podobě Evropské unie, se jednak státní symboly a jednak pocit příslušnosti k danému národu dostávají na vedlejší kolej. Preferuje se evropský rozměr a evropské občanství. Zapomíná se na základnu, kterou tvoří evropské národy. Myslíme si, že spolu s evropskou identitou je potřebné rozvíjet i příslušnost k národnímu státu.

* LN Chtěli jste díky zákonu posílit i slovenské národní sebevědomí? Je to vůbec potřeba...

Ono to (s tím, pozn. red.) souvisí. V ekonomické rovině je například problémem malých států a národů únik mozků. Bude jen otázkou času, než si jednotlivé národní elity uvědomí, že budou muset motivovat mladé lidi – špičkové odborníky, aby zůstávali ve své zemi. Tyto ekonomiky nejsou tak výkonné jako západní a nemůžou je (stejně) zaplatit. Posledním motivujícím prvkem tak může být právě příslušnost k dané komunitě, národu či pocit hrdosti. Ten člověk pak může (raději) pracovat na Slovensku.

* LN Vaši oponenti vám ale vytýkají, že vlastenectví je cit, který se nedá nařídit zákonem...

Zčásti souhlasím, protože my nikomu vlastenectví nevštěpujeme a nevnucujeme. Zákon má název „na podporu vlastenectví“ a konstatuje, že stát podporuje vlastenectví jako takové. Vytváří podmínky pro to, aby se státní hymna hrála na školách, na úvod zasedání parlamentu, vlády, samospráv a na začátku sportovních akcí. To vidíme i v zahraničí. Pokud se týká škol, tak třeba ve Spojených státech je běžnou věcí slib věrnosti vlajce. Podívejte se, jací jsou najednou z Američanů největší patrioti. Určitě cit nelze vnutit, ale například v našem zákoně o rodině se v paragrafu 18 definuje, že manželé jsou povinni zachovávat věrnost. Takže chápete. (smích) Každý ví, že manželskou věrnost není možné vnucovat, je to deklarativní konstatování, které vyžaduje všeobecná mravnost.

* LN Odkud odjinud jste ještě čerpali inspiraci?

Spojené státy byly inspirátorem, pokud se týká slibu věrnosti (Slovenské republice). V této části jsme ale udělali největší ústupky. Slib věrnosti zůstal jen pro nově nastupující státní zaměstnance. Když státní zaměstnanec dostává lukrativní místo s definitivou, tak jakýsi prvek loajality ve formální rovině slibu je úplně přirozený. Byli jsme tisíc let ve státním útvaru, kde se upřednostňoval maďarský národ, potom, při vší úctě, jsme byli v první Československé republice, kde to také nebylo nejrůžovější. Potom jsme zase zažili společnou éru preferování internacionalismu socialistického typu, pak jsme na chvilku získali samostatnost a najednou jsme „hupli“ do Evropské unie. Tak mi povězte, kdy jsme si my na rozdíl od jiných národů mohli sebevědomí, patriotismus a hrdost vypěstovat?

* LN Proč jste zákon předložili nyní? Sehrálo roli i to, že se na Slovensku blíží volby...

Načasování vyplývá i ze spolupráce s koaličními partnery. Víme, že se jedná o citlivou otázku. Socialistická frakce v Evropském parlamentu má jiné smýšlení, spíše internacionální než národní. Od ledna ale vypršela platnost koaliční smlouvy. Toto tak byl jediný reálný čas. Stabilita slovenské vlády pro nás byla klíčová.

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...