Úterý 4. června 2024, svátek má Dalibor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vlasů mi ubývá, a Mubarak zůstává

Česko

Arabská ulice se bouří – Po Tunisku a Egyptu vypukly protivládní protesty i v Jemenu

V přístavním městě Suez lidé neúnavně protestují každý den proti režimu Husního Mubaraka. A na východě Egypta byl včera hlášen zastřelený demonstrant.

KÁHIRA/PRAHA Egyptské přístavní město Suez bylo ještě donedávna známé jen díky Suezskému průplavu, spojujícímu Středozemní a Rudé moře. Nyní se zmínky o něm objevují v médiích po celém světě. Suez je totiž tím nejodbojnějším městem, kde lidé vytrvale protestují již několikátým dnem za odstoupení prezidenta Husního Mubaraka. A zatímco třeba v egyptské metropoli Káhiře byl včera ráno klid, v Suezu se opět střetli protestující s policisty, kteří se je snažili rozehnat gumovými projektily, vodními děly i slzným plynem.

Protesty svolávají většinou mladí lidé po sociálních sítích, jako jsou Facebook či Twitter, egyptská vláda se je proto snaží všemožně blokovat. Například stránka na Facebooku oznamující konání další demonstrace, která je plánovaná na dnešek, si za pouhých 24 hodin získala 75 tisíc příznivců a řada z nich se asi protestů i zúčastní.

A právě na internetu se už také začalo říkat egyptskému Suezu jménem Sídí Bú Zíd. Jde o přirovnání k tuniskému městu, kde již v prosinci původně začaly protesty kvůli vysoké nezaměstnanosti a rostoucím cenám, které vedly až k pádu prezidenta Zína Abidína bin Alího a k jeho útěku do Saúdské Arábie. Egypťané doufají v podobný vývoj. A pravda je, že obyvatelé Suezu sdílí s Tunisany stejné problémy – vysokou nezaměstnanost, stoupající ceny, korupci či mučení vězňů. „Vládne nám diktatura. Úplná diktatura,“ citovala agentura Reuters jednoho z místních obyvatel, 29letého Muhammada Fáhima. Podle něj by měli mít Egypťané větší vliv na politiku a výběr svých vrcholných představitelů. „Žijeme již 29 let, celý můj život, bez toho, že bychom si mohli zvolit prezidenta. Já už začínám plešatět, a v úřadu je pořád Mubarak,“ dodal.

V noci na včerejšek se před márnicí v Suezu shromáždil dav lidí, který požadoval vydání těla jednoho ze tří lidí, kteří byli při úterních střetech zabiti. Policisté je opět rozehnali slzným plynem. Rozvášněný dav poté zapálil vládní budovu a místní policejní stanici.

Právě na obyvatele přístavního egyptského města podle jejich slov citelně dopadají důsledky korupce ve vládě a státní správě. Suezský průplav vydělává zemi miliardy dolarů ročně, tyto příjmy se ale nijak neprojevují třeba na zlepšení školství či zvyšování počtu pracovních míst. „V Suezu nyní máme ropné společnosti, jsou tady továrny, vybírá se clo a pak je tady ještě Suezský průplav. Jenže navzdory tomu všemu je tady vysoká nezaměstnanost,“ zhodnotil situaci 40letý právník Kamal Hassan.

Mimořádně dramatické protesty byly včera hlášeny z východoegyptského města Ismáílíja. Při přestřelce mezi demonstranty a policií zde byl zabit 17letý mladík.

Demonstranti v egyptských městech požadují odstoupení prezidenta Husního Mubaraka, který v zemi vládne již od roku 1981. Scházejí se i navzdory varování úřadů, že každý, kdo vyjde protestovat do ulic, bude zadržen. „Začali jsme s tím a už nepřestaneme,“ citovala AFP jednoho z demonstrantů. Podle televizní stanice Al-Arabíja již egyptský nejvyšší státní zástupce obvinil čtyřicet protestujících z „pokusu o převrat“.

Autor:

Imunita v 1 kapsli: Soutěžíme o roční balení přípravku ImuBerin
Imunita v 1 kapsli: Soutěžíme o roční balení přípravku ImuBerin

Chcete podpořit svou imunitu? Zapojte se do soutěže a vyhrajte roční balení komplexního doplňku stravy ImuBerin. Přípravek obsahuje superkombinaci...