22. dubna 2010 14:29, aktualizováno  17:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vlček skončil v čele sněmovny i jako poslanec. Do voleb nepůjde

Na tiskové konferenci při zahájení volební kampaně ČSSD v Ostravě rezignoval šéf sněmovny Miloslav Vlček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na tiskové konferenci při zahájení volební kampaně ČSSD v Ostravě rezignoval šéf sněmovny Miloslav Vlček. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Miloslav Vlček se rozhodl rezignovat na funkci předsedy Poslanecké sněmovny a poslance. V květnových sněmovních volbách kandidovat nebude, řekl dnes novinářům předseda ČSSD Jiří Paroubek. Vlček dosud vedl kandidátku do voleb v Olomouckém kraji.

Ve funkci volebního lídra ho nikdo střídat nebude. Olomoucká kandidátka ČSSD zůstane bez jedničky. Kandidátka začne až "dvojkou" - tedy třiačtyřicetiletým bývalým kastelánem hradu Bouzov Romanem Váňou. Ve sněmovně Vlčka nahradí náměstkyně olomouckého hejtmana Yvona Kubjátová. Předseda ČSSD Vlčkův odchod označil za "odpovědný krok" a "odvážné gesto".

"Vážíme si tohoto kroku vzhledem k tomu, že ani nebyl obviněn, ani odsouzen," prohlásil Paroubek. Z jejich strany se tak prý jedná o preventivní akt.


S rozhodnutím stáhnout se z politiky seznámil Vlček straníky na dnešní mimořádné schůzi politického grémia ČSSD. Vlček sám v úvodu tiskové konference nevystoupil. Později jen upřesnil, že se poslaneckého mandátu vzdá ke konci měsíce.

Kdyby se tak zachovaly Věci veřejné, nemohly by existovat
"Pokud by se takto odpovědně a odvážně zachovali i politici z jiných stran, byla by ODS bez vedení, TOP 09 bez prvního místopředsedy a Věci veřejné by nemohly existovat," uvedl Paroubek.

První rezignující předseda sněmovny od roku 1992

Vlček je prvním předsedou sněmovny po roce 1992, který sám rezignoval na svou funkci. Všichni jeho předchůdci: Milan Uhde (ODS), Miloš Zeman (ČSSD), Václav Klaus (dříve ODS) i Lubomír Zaorálek (ČSSD) skončili ve funkci uplynutím volebního období.

Jmenovitě poté k odstoupení vyzval předsedu ODS Petra Nečase, místopředsedu ODS a jejího volební manažer Ivana Langera, prvního místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, předsedu strany Věci veřejné Radka Johna a zmínil i starostu Prahy 5 Milana Jančíka, kterého pražská ODS tento týden zbavila funkce místopředsedy.

Podle Paroubka je zcela jasné, že celá kauza byla účelová a předem připravená. "Všichni dobře víme, kdo za tím stojí," řekl Paroubek. "O těch věcech se ví celou dobu. Byly použity šest týdnů před volbami, shodou okolností před jednou z televizních debat v Olomouckém kraji," dodal a připomněl tak nadcházející televizní politickou debatu v kraji, kde je volebním lídrem za ODS Ivan Langer.

Místo Vlčka Němcová
V čele Poslanecké sněmovny vystřídá Vlčka její dosavadní první místopředsedkyně Miroslava Němcová (ODS).

Jiří Paroubek oznamuje rezignaci Miloslava Vlčka. 

Podle ní je zbytečné, aby sněmovna ještě do voleb volila nového předsedu. "Já za sebe bych doporučovala ODS žádnou novou volbu nepodstupovat," řekla Němcová.

Je prý připravena nové role se chopit. "Na to není potřebná žádná speciální příprava," podotkla a připomněla, že v minulosti Vlčka zastupovala už několikrát.

K tématu:

Bez podpory strany
Vlček se rozhodl rezignovat zřejmě poté, co se ho přestalo zastávat i samotné vedení ČSSD. V rozhovoru pro deník Právo totiž předseda strany Jiří Paroubek prohlásil, že se Vlček zesměšnil a že poškozuje stranu tím, že nedokáže celou aféru důveryhodně vysvětlit. "On není schopen se bránit a nemyslím si, že je možné mít takového lídra," řekl Paroubek.


K odstoupení z funkce předsedy sněmovny dnes vyzvala Vlčka ODS. V případě, že by tak neučinil, byli prý připraveni navrhnout jeho odvolání jako bod programu na poslední schůzi dolní parlamentní komory před volbami.

Předseda sněmovny ve středu novinářům řekl, že se ve věci údajně zneužité státní dotace ani údajné půjčky ničeho nezákonného nedopustil. Později ale připustil, že zákon přeci jen porušil, a to když vracel Klapkovi více než milionovou půjčku v hotovosti, což se nesmí.

Vizitka Miloslava Vlčka

Miloslav Vlček na tiskové konferenci, kde byla oznámena jeho rezignace.Datum a místo narození: 1. února 1961 v Konici na Prostějovsku Vzdělání: vyučil se v oboru traktorista mechanizátor, vystudoval střední odbornou školu v Prostějově a Provozně ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně.

Profesní kariéra: pracoval jako traktorista, později se stal ekonomem v zemědělském družstvu Ludmírov a před vstupem do politiky pracoval na finančním úřadě v Konici.

Působení v politice: v 80. letech byl členem KSČ, v roce 1993 vstoupil do ČSSD; začínal jako člen konického zastupitelstva, od června 1996 je poslancem; pracoval mimo jiné ve sněmovním výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí a v zemědělském výboru, od ledna do května 2006 byl předsedou rozpočtového výboru; byl také místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD; od 14. srpna 2006 je předsedou Poslanecké sněmovny. V ČSSD je předsedou krajského výkonného výboru Olomouckého kraje, je i krajským lídrem kandidátky ČSSD pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny.

Další veřejné působení: v letech 2001 až 2006 byl členem dozorčí rady České konsolidační agentury; působil i v radě Státního fondu životního prostředí.

Rodina: je podruhé ženatý, má dvě dcery a dva syny Ostatní: - Vlčkovo zvolení v roce 2006 odblokovalo patovou situaci po volbách, sněmovna se předtím pokusila vybrat nové vedení šestkrát neúspěšně.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov
SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov

Pojďte si s námi zasoutěžit a vyhrajte LEGO® DUPLO® Tropický ostrov. Veselé tvoření podporuje emoční vývoj i rozvoj jemné motoriky. Odpovězte na jednoduchou otázku a získejte krásnou stavebnici.