Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vltava láká na motorové loďky

Česko

  11:45
PRAHA - Novinkou letošního léta je na Vltavě provoz malých motorových člunů, které si vodáci mohou půjčit na Císařské louce. Podle slov jedné z provozovatelek Heleny Knapové návštěvníci nepotřebují žádné řidičské oprávnění a o plavební trase jsou předem dostatečně informováni.

šlapadlo na Vltavě

„Malé děti musí mít plovací vestu. Lodička je čtyři metry dlouhá a uveze až pět lidí. Zatím těchto plavidel máme sedm, ale z důvodu velkého zájmu hodláme jejich počet nadále rozšiřovat,“ sdělila Knapová a dodala, že člun při plné zátěži dosahuje rychlosti až 35 km/h.

Půjčovny lodiček v centru Prahy

Půjčovna U Kotvy, ostrov Žofín, Praha 1 šlapadla, veslice otevřeno: 10.00 - do západu slunce

GO Žluté lázně, Podolské nábřeží, Praha 4 šlapadla, veslice, malé motorové čluny, na laguně dětské lodičky, dračí lodě otevřeno: 08.00 - 21.00

Klub Lávka, Novotného lávka 1, Praha 1 šlapadla otevřeno: 12.00 - 21.00

Půjčovna S. P. L. A. V., ostrov Žofín, Praha 1 šlapadla, veslice otevřeno: 10.00 - 20.00

Jak ale uvedl Tomáš Häkl ze Státní plavební správy, i na tato malá plavidla se vztahují bezpečnostní pravidla dopravy.

„Lidé na lodičkách by měli dodržovat základní opatrnost stejně tak jako cyklisté na cestách a v dostatečné vzdálenosti se vyhýbat velkým lodím,“ přirovnává situaci k silničnímu provozu Häkl a upozorňuje, že ani na vodní hladinu z bezpečnostních důvodů alkohol v žádném případě nepatří. Vltava v Praze je v těchto dnech doslova přeplněná lodní dopravou a vodními atrakcemi. Kromě široké nabídky výletních parníků si obyvatelé metropole mohou zapůjčit také tradiční pramice či stále oblíbenější šlapadla. Asi nejvytíženější půjčovny těchto malých plavidel jsou u Národního divadla a Karlova mostu.

„Tato místa jsou turisticky nejatraktivnější a nabízejí návštěvníkům na pražské památky neznámý pohled z úrovně vltavské hladiny,“ prozradil jeden z provozovatelů půjčovny U Kotvy Tomáš Hubený, jehož lodičky mají zázemí pod Národním divadlem na Žofíně. Podle jeho slov je zájem o šlapadla v těchto dnech obrovský. „Ačkoliv máme k dispozici přes dvacet malých plavidel, všechna jsou plně v provozu. Návštěvníci musí často čekat i několik desítek minut,“ vysvětlil Hubený. Turisticky velmi vyhledávané jsou výlety na pražských parnících. Podle slov ředitele z Pražské paroplavební společnosti Dušana Sahuly je největší zájem o plavby do pražské zoo a botanické zahrady.

„Tyto parníky do Troje jsou nejvytíženější a jezdí nejčastěji. Pro zájemce jsme letos připravili levnější cenu zpátečních lístků. Za 190 a pro děti za 100 korun se rodiny mohou příjemně projet lodí, projít si zahrady a navečer se vrátit zpátky do města“ informoval ředitel a doplnil, že kromě výletů do zoo pořádá paroplavební společnost také výlety na Slapy a do Mělníka.

Tyto spoje jsou ovšem limitované a jezdí především po dobu prázdnin. „Velký vliv na vytíženost těchto lodí má samozřejmě počasí, na které si letos opravdu nemůžeme stěžovat,“ sdělil ředitel. Standardní nabídkou jsou také večerní plavby spojené s diskotékou či živou hudbou. Parníky si často ve večerních hodinách pronajímají také soukromé společnosti. Přístaviště těchto lodí je v Praze na Rašínově nábřeží mezi Palackého a Železničním mostem.

V neposlední řadě zábavu na Vltavě obohatili také bratři Formanové, kteří na palubě své lodi provozují již několik let divadelní, hudební a taneční představení. Jejich loď Tajemství vznikla v roce 2000 rekonstrukcí nákladního člunu. Kromě tradičních představení je součástí programu také několik pohádek pro děti. Do hlediště tohoto plujícího divadla se vejde 170 diváků. Loď bratří Formanů vystřídá v průběhu léta několik pražských přístavišť. V současné době kotví na Rašínově nábřeží pod Palackého mostem.

Autoři: