Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vltava uvede Havlovu hru s Krylem

Česko

Unikátní rozhlasovou nahrávku aktovky Václava Havla Vernisáž z roku 1977, v níž si ústřední postavu disidentského spisovatele zahrál Karel Kryl, uvede ve čtvrtek 6. listopadu Český rozhlas 3 - Vltava ve 20 hodin. Snímek natočilo Československé oddělení Rádia Svobodná Evropa pro silvestrovské vysílání a jeho záznam se zachoval v dobré technické kvalitě v audioarchivu Československého dokumentačního střediska, který dnes spravuje Národní muzeum.

Inscenace není jen dobovým dokumentem Inscenace režiséra Milana Horníka není jen dobovým dokumentem, ale má i své umělecké hodnoty. Hereckými partnery Karla Kryla byli zkušení interpreti a zároveň redaktoři literárních pořadů a kabaretů Svobodné Evropy Rozina Jadrná-Pokorná a Miroslav Patera.

Proto je také zařazený do cyklu Ferdinand Vaněk v hlavní roli, přestože v repertoáru existuje vlastní inscenace Vernisáže.

Zmíněný cyklus připravila Vltava jako součást širší programové řady, v níž po celý rok uvádí pořady všech žánrů související se zlomovými „osmičkovými“ daty českých dějin.

Osm her spojených jednou postavou spisovatele Mezi autory osmi her, jež spojuje legendární dramatická postava spisovatele Vaňka, jsou kromě Václava Havla Pavel Landovský, Pavel Kohout a překvapivě i Jiří Dienstbier. Ten je autorem aktovky Příjem, navazující obsahově na Havlovu Audienci. Spisovatel Vaněk a užvaněný pivovarník Sládek se v ní po několika letech setkávají znovu, tentokrát v prostředí věznice. Zdařilé pokračování slavné Audience uslyší posluchači Vltavy 11. prosince v režii Ivana Chrze, dokonce ve světové premiéře. Hru Příjem napsal Jiří Dienstbier po návratu z vězení v roce 1984. V rozhlasové premiéře uslyší také hry Pavla Kohouta: Atest, Marast, Safari.

Safari, napsané původně v němčině, cyklus Ferdinand Vaněk v hlavní roli letošního 18. prosince ukončí.

Autor:

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...