Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Voda a vítr pustošily. I zabíjely

Česko

Spoušť. Voda prorazila dveře a vtrhla i do výstavních prostor v Pavilonu Anthropos v Brně-Pisárkách. Snímky Karla Absolona na panelech naštěstí zůstaly nepoškozeny. Foto LN - Tomáš Hájek

Polámané stromy, vyplavené domy, země pokrytá kroupami a přerušená doprava. Sobotní noční bouře si ale na svůj účet připsala i jeden zmařený lidský život.

BRNO Takový „křest“ výstavy ještě v brněnském Anthroposu nezažili. Výstavu fotografií Karla Absolona z podzemí Moravského krasu a jeho badatelských cest zalila voda z průtrže mračen. Nenápadný potůček v sousedství muzea se změnil v divokou řeku, která se vymanila ze svého koryta. A nebyl sám: zatímco ještě v sobotu ráno lámaly sluneční paprsky teplotní rekordy, odpoledne se o totéž pokoušel déšť, blesky, vítr a kroupy.

Počty výjezdů počítáme na stovky, hlásil mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Polámané stromy narušily vedení a v Blansku dokonce vyvrácený strom zabil devětatřicetiletou ženu, která pod ním stála a chránila se před deštěm.

Mnohé silnice zmizely pod vodou, na brněnském Kolišti tradičně uvízlo několik aut v obří laguně vody, kterou přeplněná kanalizace nestíhala odvádět. Voda tak na několika místech zablokovala malý i velký městský okruh.

„Před devátou večer kanály už nestíhaly vůbec brát vodu, která se valila po silnici,“ popsal Brňan Karel Konečný. Hasiči museli odčerpávat vodu například i ze suterénu porodnice na Obilním trhu, z nemocnice Delta v Drobného ulici i z hotelu v Lidické ulici. V Brně -Králově Poli hasiči zachraňovali tříčlennou posádku dodávky, která uvízla v laguně a voda začala zaplavovat kabinu.

Železniční trať mezi Oslavany a Ivančicemi na Brněnsku je podemletá tak, že po ní nesmějí jezdit vlaky. „Hromady hlíny a kamení z náspu zavalily polovinu souběžné silnice,“ popsal Haid. Teoreticky to může znovu vyvolat diskuse o smysluplnosti této části trati -a ta může být obětí povodně.

Množství srážek se na různých místech Brna výrazně lišilo. Zatímco například v Tuřanech napršelo jen asi 17 milimetrů, v Židenicích to byl víc než trojnásobek. To ale nic není proti Jeseníkám, kde naměřili 72 milimetrů, tedy 72 litrů vody na metr čtvereční. Několikacentimetrovou vrstvu krup hlásili z Horních Dubének na Vysočině, v Kuchařovicích zase měl vítr sílu orkánu. Silný vítr například v Kojetíně shodil střechu z panelového domu a pohřbil pod ní několik aut.

Ve Vlasaticích na Brněnsku se kvůli výpadku proudu málem udusilo na 9000 prasat v tamním agropodniku. Než se podařilo haly napojit na náhradní zdroj elektřiny, hasiči k cirkulaci vzduchu v halách nasadili přetlakové ventilátory.

Pohroma v Anthroposu: selhala jednání s radnicí Vyplavený Anthropos budou muzejníci řešit několik dní. „Voda vyrazila dveře v suterénu, v jedné z našich výstavních místností stálo na třicet čísel vody,“ popsal vedoucí Pavilonu Anhropos Petr Kostrhun. Podle ředitele Moravského zemského muzea Martina Reissnera budou škody relativně veliké. „Exponáty sice zůstaly nepoškozeny, ale voda zatopila kotelnu a technické zázemí pavilonu. Teprve další dny ukážou, jak rychle půjde některé věci opravit, největší obavy mám z poničení klimatizace,“ uvedl Reissner. Muzejníci přitom už zhruba před rokem iniciovali jednání se zástupci magistrátu o regulaci nedalekého potoka. „K žádnému výsledku jsme nedospěli, ale jak ukázala víkendová průtrž, naše obavy se plně potvrdily,“ dodal ředitel.

***

ŘÁDĚNÍ POČASÍ

Padaly kroupy, ale i celé stromy Na Vysočině padaly kroupy velikosti třešní, na střední a severní Moravě připravily spadnuté stromy desetitisíce lidí o elektřinu. Mezi obcemi Lobodice na Přerovsku a Záříčí na Kroměřížsku poškodil spadlý strom dokonce ventil podzemního zásobníku zemního plynu. To vše v okamžiku, kdy ještě týž den ráno po celé Moravě padaly letité teplotní rekordy. Některé škody bude možné vyčíslit až během dneška, mapovat je budou po silném větru zejména lesníci.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...