Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Voda potřetí brala lidem domovy

Česko

  9:45
PODHRADÍ NAD DYJÍ - Potřetí v krátkém čase udeřila velká voda na Podhradí nad Dyjí. Obec je od pátku bez pitné vody, zčásti bez elektřiny. A navíc většina obyvatel a majitelů chalup ponese statisícové až milionové škody na svých bedrech, protože pojišťovny je odmítají pojistit.

Podhradí. foto: Šálek Václav Lidové noviny

Majitelé hotelu Zátiší, stojícího hned vedle splavu, jsou zoufalí. Dům je pro ně i domovem. „Když nás to vyplavilo na jaře, zrušila s námi pojišťovna smlouvu - prý kvůli pojistné události. Dokud jim platíte a nic nechcete, tak je všechno v pořádku. Když něco ale potřebujete, tak se vás zbaví,“ rozčiluje se majitel Milan Preis.

V rybářských gumákách se brodí bahnem, kterého je plný suterén i přízemí hotelu, ale i zahrádka před ním. Škody půjdou do milionů. „Měli jsme nasmlouvané hosty na celé dva měsíce. Všechno jsem musel odvolat, i zásoby za zhruba sto padesát tisíc jsou na vyhození,“ ukazuje.

Hasiči, jež povolal na pomoc při odklízení bahna starosta, před Zatiším kroutí hlavou. Ke slovu musí místo proudu vody přijít ruce, lopaty a kolečka. Místostarostka slibuje, že o pomoc požádají i úřad práce. Místní jsou však skeptičtí. O to víc vítají členy charitativní organizace Adra, kteří jim včera přijeli pomoci.

„Brečela jsem až do rána,“ přiznává Věra Viskupová. Na chalupě, kde sotva odstranili následky jarní velké vody, měli strávit s celou rodinou léto. Pršelo sice jen pár hodin, ale následky jsou horší než letos na jaře a dokonce i než při povodních v roce 2002. „Před čtyřmi roky jsem si nechal na dům dát tuhle cedulku, aby nám jednou uvěřili, kde všude byla voda. Stejně jí bylo i letos na jaře. A teď - více než dvojnásobně,“ ukazuje další z místních Karel Švaříček.

Při povodni v dubnu aspoň stihli vynosit část věcí do patra, tentokrát nešlo dělat nic, zkáza přišla rychle. Na rozdíl od sousedů mají však alespoň naději, pojistka jim platí. To Viskupovi mají horší vyhlídky. „Před dvěma týdny nám vypršela smlouva s Kooperativou a odmítli ji obnovit. Kvůli jarní škodě,“ vysvětlují. Většinu věcí včetně elektroniky házejí rovnou do kontejneru, část nábytku snad vysuší.

Půl metru vody měl doma i starosta Podhradí Petr Čálek. Současně řídí pomoc pro celou obec a vyklízí svůj domek. „Jasně že se můžete napojit na úřad,“ říká ženě, jejíž dům bude několik dnů bez elektřiny. Horší to je s vodou. Vodovod nemají a 58 studní je zanesených a nepoužitelných. Stav části domů musí posoudit statik, celkové škody si nikdo netroufá odhadovat.

Letošní prázdniny odpískali také v policejním rekreačním zařízení Riviéra. „Všechno jsme zrušili,“ potvrzuje jeho šéf Anton Moravčík. „Jeden neodsunutý Rakušák vzpomínal, že velká voda tady naposledy byla v roce 1926. A teď za poslední čtyři roky třikrát,“ kroutí hlavou. „Napřed to byla pětisetletá voda. Teď hovoří o tisícileté. A dál? To se snad budeme muset vrátit před Krista,“ shrnuje obavy Podhradských Karel Švaříček.

Autoři:

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...