Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vodrážka dostal od kongresu košem. Budu se více věnovat rodině, řekl

Česko

  16:47aktualizováno  19:37
PRAHA - Poražený kongresu. Davidu Vodrážkovi se nebude z hotelu Clarion odjíždět dobře. Neodveze si totiž ani jednu funkci. Nejen že tu svoji dosavadní prvního místopředsedy nepotvrdil, neuchytil se ani mezi čtyřmi místopředsedy. Přišel tak o svůj lehce nabytý vliv.

David Vodrážka na kongresu ODS foto: ČTK

"Beru to jako realitu, určitě mě to netěší, ale delegáti se rozhodli," prohlásil těsně po oficiálním vyhlášení i druhé prohrané volby Vodrážka. "Ale na druhou stranu mám rodinu, tři děti, budu se jim moct více věnovat," dodal.

Politická sebevražda

Vodrážka selhal na kogresu při svých projevech. S úsměvem a poněkud rozverně pronášel nominační projev na prvního místopředsedu. Mnozí ale jeho nadšení nesdíleli a jeho projev označili za "politickou sebevraždu". "Vím, že nemám silné

Vodrážka už nebude vyjednávat o vládě

Výkonná rada strany rozhodla, že ve vyjednávání o podobě koaliční vlády vystřídá Davida Vodrážku nová první místopředsedkyně strany Miroslava Němcová.

rétorické schopnosti," ohodnotil se ke konci druhého dne kongresu sám Vodrážka. "Projev mi opravdu nesedl," uznal.

Po prohrané bitvě o post prvního místopředsedy chodil osaměle po kuloárech, četl si zprávy na mobilním telefonu a mračil se.

Pak přišla na řadu volba čtyř místopředsedů. Na Vodrážkovi bylo vidět, že není nadšený, že se jí musí účastnit. Jeho projev byl stručný a rozhodně se nepodobal nominačnímu. Nejdřív pogratuloval Petru Nečasovi a také Miroslavě Němcové, která mu funkci prvního místopředsedy strany přebrala.

Praha nemá ve vedení kandidáta
Informace, že Vodrážka neuspěl ani tentokrát, se chodbami nesla dlouho před oficiálním vyhlášením výsledků. Delegáty začala hned trápit myšlenka, jak pražská ODS unese tuto prohru, jejich jediný kandidát je vyřazený ze hry.

Petr Nečas se snažil tuto situaci uklidnit: "Budeme intenzivně spolupracovat s vedením pražské ODS. Nemáme žádný zájem na ostrakizaci pražské ODS," řekl.

Revanš za Béma

Podle místopředsedy pražské ODS Rudolfa Blažka je volba důkazem toho, že démonická nálepka dohod dopředu neplatí. Blažek doufá, že role pražské ODS ve straně neoslabí. "Pevně doufám, že to nepovede k nějaké izolaci Prahy v rámci ODS," řekl Blažek.

O demokratické volbě hovořil i pražský poslanec Boris Šťastný. "Vyplývá z toho, že dohody nezafungovaly, že nebyly ze strany ostatních regionů dodrženy," řekl ČTK a Českému rozhlasu.

"Myslím, že není dobře, když největší region nemá ve vedení svého zástupce," řekl občanský demokrat z Prahy 10 Bohumil Zoufalík. Co Vodrážkův pád způsobilo, prý netuší. "Je to k zamyšlení," dodal.

"Je to revanš za Pavla Béma, za propojení politiky s byznysem a lobbisty. Někteří delegáti se domnívají, že kvůli Praze měla ODS v květnových volbách horší výsledek," řekl politolog Jan Kubáček.

Praze podle něj uškodila také kauza opencard nebo postava kontroverzního starosty Prahy 5 Milana Jančíka. "Praha si v minulosti diktovala podmínky a byla kritická. Nyní je slabá a rozdělená," poznamenal Kubáček.

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...