Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vojáci musí z Vrbětic, žádají poslanci. Armáda by chyběla NATO

Petr Pavel

  19:49
PRAHA - Česká armáda už nemá střežit okolí muničního skladu ve Vrběticích. Takové usnesení dnes přijal sněmovní branný výbor. Vojsku totiž chybí lidi pro alianční cvičení.

Sklad ve Vrběticích hlídají vojáci foto:  Petr Topič, MAFRA

„Náčelník generálního štábu nám zopakoval, že mu chybí lidi a vznesl prosbu, abychom v tom jeho nástupce nenechali,“ popisuje poslankyně Jana Černochová (ODS). Vybuchlý muniční sklad hlídají dvě stovky vojáků a republikoví policisté na základě mandátu platného do letošního 30. června. A podle informací, které Petr Pavel prezentoval před zákonodárci, se má v brzké době jednat o prodloužení. „Česká republika si ale nemůže dovolit, aby armáda i dál hlídala pásku,“ zlobí se Černochová.

Vojáci hlídající sklad chybí jinde

Proto navrhla usnesení, aby vláda prodloužení neschválila. Branný výbor Černochovou podpořil. Výzva směřuje jak k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), tak ministrovi obrany Martinu Stropnickému (ANO). „V souvislosti s nasazením ve Vrběticích je ohroženo plnění bojových úkolů v rámci NATO,“ pokyvuje hlavou Ivan Gabal (KDU-ČSL), místopředseda výboru. A Antonín Seďa (ČSSD) přidává, že čeští vojáci se kvůli ostraze muničních skladů nezvládají připravovat na cvičení.

Do areálu armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku dorazil v sobotu...
Dne 3. prosince 2014 v ranních hodinách došlo k požáru a výbuchu skladovacího...

Směrem k vládě jde z branného výboru i upozornění na špatné hospodaření ministerstva obrany. Kvůli zastavení řady obchodů a úsporám loni finančně podvyživená obrana ušetřila neskutečné čtyři miliardy korun. „S tím jsme nespokojeni, pokračuje mnohaletý pokles výdajů, bylo to jen 0,96 procenta HDP,“ zlobí se Gabal.

A tím ataky neskončily. Jana Černochová se zajímala i o to, jak vedení armády „nekomunikuje“ se svými aktivními zálohami a nepodporuje je, přestože má Česká republika už několik let schválenou novou záložáckou koncepci.

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...