Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vojáci musí z Vrbětic, žádají poslanci. Armáda by chyběla NATO

Česko

  19:49
PRAHA - Česká armáda už nemá střežit okolí muničního skladu ve Vrběticích. Takové usnesení dnes přijal sněmovní branný výbor. Vojsku totiž chybí lidi pro alianční cvičení.

Sklad ve Vrběticích hlídají vojáci foto:  Petr Topič, MAFRA

„Náčelník generálního štábu nám zopakoval, že mu chybí lidi a vznesl prosbu, abychom v tom jeho nástupce nenechali,“ popisuje poslankyně Jana Černochová (ODS). Vybuchlý muniční sklad hlídají dvě stovky vojáků a republikoví policisté na základě mandátu platného do letošního 30. června. A podle informací, které Petr Pavel prezentoval před zákonodárci, se má v brzké době jednat o prodloužení. „Česká republika si ale nemůže dovolit, aby armáda i dál hlídala pásku,“ zlobí se Černochová.

Vojáci hlídající sklad chybí jinde

Proto navrhla usnesení, aby vláda prodloužení neschválila. Branný výbor Černochovou podpořil. Výzva směřuje jak k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), tak ministrovi obrany Martinu Stropnickému (ANO). „V souvislosti s nasazením ve Vrběticích je ohroženo plnění bojových úkolů v rámci NATO,“ pokyvuje hlavou Ivan Gabal (KDU-ČSL), místopředseda výboru. A Antonín Seďa (ČSSD) přidává, že čeští vojáci se kvůli ostraze muničních skladů nezvládají připravovat na cvičení.

Do areálu armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku dorazil v sobotu...
Dne 3. prosince 2014 v ranních hodinách došlo k požáru a výbuchu skladovacího...

Směrem k vládě jde z branného výboru i upozornění na špatné hospodaření ministerstva obrany. Kvůli zastavení řady obchodů a úsporám loni finančně podvyživená obrana ušetřila neskutečné čtyři miliardy korun. „S tím jsme nespokojeni, pokračuje mnohaletý pokles výdajů, bylo to jen 0,96 procenta HDP,“ zlobí se Gabal.

A tím ataky neskončily. Jana Černochová se zajímala i o to, jak vedení armády „nekomunikuje“ se svými aktivními zálohami a nepodporuje je, přestože má Česká republika už několik let schválenou novou záložáckou koncepci.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat