V ulicích egyptských měst tekla krev. Jen v Káhiře bylo při protestech zraněno přes 1000 lidí a 18 lidí zemřelo.
KÁHIRA/PRAHA V ulicích města obrněné vozy, ozývala se střelba a nad Káhirou se vznášel černý dým. Protestující v Egyptě včera splnili svůj slib a vyšli do ulic v mnohem hojnějším počtu, než tomu bylo v předchozích dnech. Znovu žádali odstoupení prezidenta Husního Mubaraka. Policisté na ně ale byli připravení. Použili gumové projektily, vodní děla a slzný plyn, aby desetitisíce demonstrantů v několika egyptských městech rozehnali. Nejspíš ale použili i ostré náboje. Ve městě Suez totiž podle Reuters v rámci střetů zahynulo 13 lidí a dalších pět zemřelo v Káhiře. Lékaři také hlásili jen z metropole přes 1000 zraněných. Od úterka, kdy protesty vypukly, byla navíc asi tisícovka demonstrantů pozatýkána. Včera v odpoledních hodinách se ocitla v plamenech i káhirská centrála Mubarakovy Národní demokratické strany.
Prezident nedlouho poté povolal do ulic metropole i armádu s obrněnci a vyhlásil noční zákaz vycházení ve všech městech. Prý aby zabránil násilnostem a rabování. Později pak v televizi Mubarak vyzval vládu, aby rezignovala, s tím, že dnes jmenuje novou.
I když již od sedmi hodin večer nesměli do ulic, stejně se v nich tisícovky demonstrantů v Káhiře pohybovaly. Podobně tomu bylo i v Alexandrii a Suezu.
Situace v metropoli ale byla dost nepřehledná. Podle některých informací protestující vojáky nadšeně vítali a vyzývali je, ať se přidají na jejich stranu. „Musíte se k nám připojit,“ křičel prý jeden z demonstrantů. „Samozřejmě,“ odvětil podle Reuters důstojník. Podle jiných svědectví ale demonstranti naopak na příslušníky armády útočili, snažili se vylézt na jejich vozy a oni je odháněli střelbou. Protestů se dopoledne zúčastnil i opoziční vůdce a bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej.
Právě on by mohl nahradit ve funkci současného vůdce Husního Mubaraka. Baradej se nejprve se svými stoupenci modlil a poté vyrazil na průvod Káhirou. Brzy byl však zmáčen vodním dělem a obklíčen policisty. A nyní ho zřejmě drží v domácím vězení.
Odpůrci režimu Kdo jsou lidé, kteří proti Mubarakovi, jenž je u moci již od roku 1981, protestují? Jsou to mladí, často vysoce vzdělaní lidé, uživatelé internetu a sociálních sítí, kteří mají jedno společné: jsou hrdými Egypťany, kteří už nechtějí, aby jejich zemi vládl stále stejný autoritativní prezident. Spojili se na Facebooku či Twitteru a vyšli do ulic. A činí tak od úterka každý den navzdory policii i možnosti, že by mohli skončit ve vězení. Nejsou však jedinou egyptskou opozicí.
Nejpočetnější skupinou je určitě Muslimské bratrstvo. Toto hnutí je sice v zemi oficiálně zakázané, nicméně je tolerované. Má v Egyptě 3,5 milionu členů a další pobočky v Súdánu, Sýrii, Jordánsku, Libanonu i jinde. Vůdcem radikálního náboženskopolitického hnutí, které hlásá návrat ke kořenům islámu, je Muhammad Badí. Až do loňského roku měli zástupci Muslimského bratrstva pětinu křesel v parlamentu. Při parlamentním hlasování (které provázelo falšování a násilí) v roce 2010 ale o všechna přišli.
Bratrstvo ale není přímo organizátorem protestů. Vedení nechalo na svých členech, zda se zúčastní. Včera ale nakonec vyzvalo, aby se k demonstrantům připojili. Tím hlavním „tahounem“ je Hnutí 6. dubna, které vzniklo v roce 2008 z facebookové skupiny. Byli to právě tito mladí lidé, kteří naplánovali na úterý, které nazvali Den hněvu, první demonstraci a zveřejnili na svých stránkách seznam požadavků. Mezi ně patří například odchod ministra vnitra a zvýšení minimální mzdy. Hnutí vyzvalo Egypťany, aby „vyšli do ulic a vytrvali v tom do doby, než budou požadavky lidu splněny“.
Proč právě 6. duben v názvu? Hnutí se v roce 2008 postavilo na stranu dělníků z průmyslového města na severu země Mahalla al-Kubra a 6. dubna tehdy vyzvalo ke stávce. Dvě třetiny z 80milionové populace Egypta tvoří lidé mladší třiceti let. A většina z nich nemá práci. Podle některých statistik si 40 procent Egypťanů musí vystačit s pouhými dvěma dolary denně. A právě tito lidé jsou základnou Hnutí 6. dubna.
Poznámku k tématu čtěte na straně 10