Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Voják Procházka, jenž padl v Afghánistánu, dostane vysoké americké vyznamenání

Česko

  11:15
PRAHA - Český psovod Tomáš Procházka, který loni padl v Afghánistánu, dostane in memoriam americkou medaili Bronzová hvězda. V pátek mu vyznamenání udělí zástupce velvyslanectví Spojených států v Centru vojenské kynologie v Chotyni na Liberecku, kde Procházka sloužil. Slavnostního nástupu se zúčastní i náčelník generálního štábu Aleš Opata, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo obrany.

Vojenský kynolog Tomáš Procházka, který zemřel loni v říjnu na misi v Afghánistánu. foto: ČTK

NYT: Americké a české vojáky vyšetřují kvůli smrti zmláceného Afghánce, který zastřelil psovoda Procházku

Bronzová hvězda patří mezi deset nejvyšších vojenských vyznamenání USA. Spojené státy ho vytvořily za druhé světové války. Jeho udělení příslušníkům ozbrojených sil bylo podmíněno vykonáním statečného činu v boji proti nepřátelům, případně vynikající službou prokázanou v takovémto boji.

Procházka je poslední ze 14 českých vojáků, kteří padli v Afghánistánu. Na základně Šindánd v provincii Herát ho zabil afghánský voják, který začal střílet na vozidlo s Čechy a vedle Procházky zasáhl i dva příslušníky speciálních sil, kteří utrpěli zranění. 

Procházka byl in memoriam povýšen do hodnosti štábního praporčíka, letos mu prezident Miloš Zeman udělil medaili Za hrdinství.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!