Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na Doupově je rušno, vojáci testovali protiletadlový systém z Izraele

Strakoničtí vojáci na Doupově cvičili se stávající technikou, ovšem již v organizační struktuře navržené pro jednotku SPYDER. foto: kpt. Jana Samcová, AČR

Ve Vojenském újezdu Hradiště je v těchto dnech rušno. Jednou z jednotek, která v posledních dnech na Doupově trénovala, byli vojáci 251. protiletadlového oddílu ze Strakonic. Ti se v současnosti připravují na přezbrojení novým systémem – protiletadlovým kompletem SPYDER.
  10:17

S hlukem a leteckou činností ve výcvikovém prostoru musejí lidé v okolí újezdu počítat až do 19. dubna. Na silnicích bude také více techniky. Poté výcvikový ruch utichne, s výjimkou 26. dubna, kdy se ještě na Doupově uskuteční jednodenní cvičení.

Pro celou zmíněnou strakonickou jednotku příchod nové techniky znamená změnu organizace. Hlavním cílem taktického experimentálního cvičení bylo ověřit, jestli jsou vojáci schopni plnit úkoly i v nově navržené struktuře. Nové systémy přitom dostanou až v roce 2026.

„Taktické experimentální cvičení nám pomáhá lépe přemýšlet o budoucím personálu. Získáváme jasnější představu o kvalifikačních předpokladech a požadavcích, což samozřejmě přispívá k efektivnějšímu náboru nově příchozích vojáků,“ uvedl podplukovník Jaroslav Sekanina, velitel 251. protiletadlového oddílu, který bude na nový systém SPYDER přezbrojen.

Ten je izraelského původu a Armáda České republiky bude mít v roce 2026 čtyři baterie. Každá bude obsahovat radar, čtyři odpalovací zařízení, nabíjecí vozidlo a systémy velení a řízení palby.

Všechny prvky systému budou na podvozcích 8x8 Tatra 815 řady 7, standardně užívaných v AČR. Součástí dodávky budou i zařízení k provozu a údržbě systému, včetně náhradních dílů. Hlavním uživatelem bude právě 251. protiletadlový raketový oddíl ze Strakonic.

Výcvik blízký realitě

A tak vojáci na Doupově trénovali mimo jiné Force Protection, tedy ochranu jednotky, jež bude vyzbrojena novým systémem. Nacvičovali rekognoskaci prostoru, přesuny jednotky a její rozvinování. Zkoušeli, jak dlouho je jednotka schopna operovat samostatně bez vnějšího dozásobení.

„Cvičení v podstatě sloužilo k tomu, abychom si naše teoretické úvahy vyzkoušeli v praxi. Proto jsme se také snažili výcvik co nejvíce přiblížit realitě,“ potvrdil vrchní praporčík 251. oddílu praporčík František Hammerbauer.

Současně také prozradil, že přezbrojení na nový systém přinese i změnu v myšlení vojáků, kteří si budou muset zvyknout na nové postupy. Jeho jednotka měla nebo má ve výzbroji ruské systémy 2K12 KUB, které jsou dnes již technicky a morálně zastaralé.

Na Doupově ale vojáci nacvičovali také propojení různých systémů. „Zasíťované a propojené bojiště je základem úspěchu. U zbraňového systému SPYDER počítáme se širokou škálou možností, jak různými způsoby získat všechny potřebné informace včas a efektivně,“ zdůraznil podplukovník Sekanina.

„Jedním z hlavních cílů cvičení tak bylo i ověření schopnosti komunikace našich systémů se systémy jednotek pozemních sil, které na cvičení vyčlenil 53. pluk průzkumu a elektronického boje z Opavy,“ dodal velitel 251. protiletadlového oddílu.

Strakoničtí vojáci během cvičení spolupracovali i s 21. základnou taktického letectva, jejíž bojové letouny simulovaly cvičící jednotce vzdušného protivníka, a 26. plukem velení, řízení a průzkumu, který disponuje informacemi o dění ve vzdušném prostoru.

V červnu 2021 testovali vojáci na Doupově nové rakety

29. června 2021

Autor:

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...