Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Děkan pražské teologické fakulty rezignoval. Dříve se řešilo jeho odvolání

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy (16. dubna 2017) foto: ČTK

Děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy (KTF UK) Vojtěch Novotný rezignoval na funkci. Jako důvod uvedl zdravotní důvody. Akademický senát fakulty se zabýval letos návrhem na jeho odvolání. Mimo jiné i kvůli tomu, že fakulta dala výpověď historikovi Tomáši Petráčkovi, který dříve veřejně kritizoval konzervativní Alianci pro rodinu a vystupoval smířlivě k manželství pro všechny.
  14:13

O odvolání informovala v pondělí fakulta na svém webu. Na zprávu upozornil Deník N. Novotný skončí ve funkci děkana nejpozději k 1. květnu 2024.

„Děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy prof. PhLic. Vojtěch Novotný, Th.D., dnes sdělil paní rektorce, velkému kancléři a předsedovi akademického senátu KTF UK, že ze zdravotních důvodů rezignuje na funkci děkana k datu, kdy se ujme úřadu nový děkan, nejpozději však k 1. květnu 2024,“ uvedla v pondělí fakulta.

V říjnu letošního roku akademický senát fakulty neschválil usnesení, že je návrh na odvolání Novotného z funkce děkana přípustný. Na dalším jednání proto senát o odvolání děkana nejednal. Podle předsedy senátu Víta Vlnase bylo hlasování o přípustnosti návrhu na odvolání Novotného tajné.

Na zasedání bylo přítomných 11 senátorů, ke schválení bylo potřeba šesti hlasů. S návrhem souhlasilo pět senátorů, stejný počet byl proti a jeden člen senátu se zdržel hlasování, informoval v minulosti Vlnas.

Odvolání děkana navrhli někteří členové akademického senátu KTF UK. Důvodem podle nich byla například děkanem řízená likvidace některých oborů, protěžování jiných oborů a také propuštění historika Petráčka, kterému pracovní poměr skončí 31. října. K rezignaci vyzvali vedení KTF také studenti fakulty.

Rektorka UK Milena Králíčková koncem srpna uvedla, že je situací na KTF v souvislosti s udělením výpovědí Petráčkovi znepokojena. Postup vedení fakulty při řešení pracovněprávních vztahů označila za nesprávný.

Následně rozhodla o interním auditu na fakultě, oznámila škola na webu. Vedení fakulty na webu porušování vnitřních předpisů odmítlo. Proděkan fakulty Jakub Jinek řekl, že vedení KTF audit vítá, odmítá ale „poškozování dobrého jména fakulty a ničím nepodložené spekulace o motivech organizační změny“.

Autoři: ,