Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pálení očí, kašel. Ve Vokovicích unikl ze stadionu čpavek, zasáhl několik dětí

Česko

  12:18aktualizováno  13:13
V pondělí dopoledne došlo na zimním stadionu Hvězda ve Vokovicích v Praze 6 k úniku amoniaku. V těsném sousedství stadionu se nachází základní škola, kde účinky čpavku postihly několik dětí. Na místě zasahovaly jednotky IZS.

Látka unikla při rekonstrukci zimního stadionu v Praze 6. Hasiči evakuovali dvanáct lidí, na místě měřili koncentraci amoniaku ve vzduchu.

Amoniak zasáhl skupinu dětí v blízkosti stadionu. „Po úvodním vyšetření bylo zjištěno, že děti v současné době vykazují pouze mírné symptomy – pálení očí, kašel a nevolnost,“ uvedli záchranáři na síti X. „V péči máme celkem 10 dětí bez závažných zdravotních obtíží. Všichni pacienti budou ve spolupráci s pedagogy předáni do péče svých rodičů,“ dodali po poledni.

Hasiči na místo vyslali chemickou jednotku. „V tuto chvíli už se situace uklidnila a už se to odvětralo,“ řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka kolem 11:45.

Čpavek se používá jako chladivo v průmyslových chladicích systémech, včetně zimních stadionů, ale také pro výrobu hnojiv, ve farmaceutickém, chemickém, potravinářském nebo textilním průmyslu. Látka má typický štiplavý zápach.

Na konci letošního ledna unikl čpavek v areálu nedávno opraveného zimního stadionu v Ostravě-Porubě. Policie v této souvislosti evakuovala dvanáct lidí, nikdo nebyl zraněný.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,