Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Volal by Ježíš iPhonem?

Česko

HI-TECH DIÁŘ Apple stáhl ze svého obchodu s aplikacemi program s názvem Me So Holy, který umožňoval kombinovat tvář Ježíše se svou vlastní, výsledný obrázek opatřit nezbytnou svatozáří a následně jej pro pobavení rozeslat všem známým. Podle Apple něco takového odporuje dobrým mravům a mohlo by to některé uživatele pobouřit. Výrobce se brání, že Ježíše nijak nezesměšňuje, a uživatelé sepsali petici, kde žádají o navrácení aplikace do prodeje.

Není to poprvé, co se Syn Boží stal nástrojem v marketingové kampani. Vzpomeňme například na spojenou iniciativu ekologů a výrobců malých aut, kteří tvrdili, že pokud by Ježíš žil právě dnes, nevybral by si pro své přesuny nějaký čtyřlitrový osmiválec, ale naopak malé a úsporné auto, protože střídmost odpovídá zásadám křesťanské morálky.

Ovšem otázku, čím by volal, už není tak jednoduché zodpovědět. Byl by to ten nejlevnější low-end, protože cokoli navíc by byla marnivost? Anebo naopak funkcemi nabitý smartphone, aby umožňoval spravovat e-mailovou schránku, blog, účet na Facebooku a Twitteru, což jsou všechno nástroje k oslovení širokého publika? Nebo že by to byl přece jen ten zmiňovaný iPhone, protože u vůdčí osobnosti je image důležitější než cokoli jiného?

Úvodní příklad s prodejem aplikace však ukazuje na něco mnohem závažnějšího. Ačkoli se aplikace nijak neproviňuje proti zákonu, je raději stažena, než aby vyvolala nějaké problémy. Normálně by to nebylo možné, například na Symbianu nebo Windows Mobile by si žila svým vlastním životem a jediné, co by mohli odpůrci dělat, by bylo nesouhlasit.

A nelze si nevšimnout, jak se mnohým tento uzavřený systém distribuce (čehokoli, třeba i internetového připojení) líbí. Jako systém, kde už není prostor pro to udělat něco špatného nebo něco, co se nelíbí těm nahoře. A jak se pomalu prosazuje prakticky všude, kde si jen vzpomenete. Podívejte se třeba na zprávu, která v poslední době vyvolává diskusní bouře na motoristických serverech: v Anglii byl představen systém, který bude pomocí GPS kontrolovat rychlost auta. Při mírném překročení vás jen zvukově upozorní, ale při větším bude moci i rychlost sám snížit.

Až bude nasazení takových systémů stoprocentní i v jiných oblastech lidského konání, bude už pozdě dovolávat se Ježíšovy pomoci. Už nás neuslyší.

O autorovi| Ondřej Pohl, šéfredaktor Světa mobilů

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!