Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

U volby na Hrad budou moci poslanci dát podpis jen jednomu kandidátovi

Prezident Petr Pavel a ministr vnitra Vít Rakušan foto: Jakub Stadler, MAFRA

Pravidla pro volbu hlavy státu se mají změnit. Podle návrhu ministra vnitra Víta Rakušana, který příští týden projedná vláda, už nebude možné, aby zájemci o post hlavy státu, kteří nedokázali nasbírat potřebné podpisy od občanů či zákonodárců, na poslední chvíli spoléhali na podporu od poslanců či senátorů, kteří již podepsali nominaci na Hrad někomu jinému.
  13:05

Ministerstvo vnitra navrhuje takovou změnu zákona o volbě prezidenta republiky, že poslanec nebo senátor bude moci být nově součástí pouze jedné skupiny navrhujících poslanců nebo navrhujících senátorů. Když tedy kandidaturu podepíše více lidem, nemá se k jeho podpisu pod žádnou z nominací vůbec přihlížet.

Nově budou moci lidé, kteří se budou chtít ucházet o Hrad, sbírat podpisy pro svou kandidaturu také elektronickou peticí. Nadále se již nebude uvádět adresa místa trvalého pobytu, a to ani na petici v listinné, ani v elektronické podobě.

Zachováno přitom zůstane, že kandidát bude muset shromáždit podpisy buď 50 tisíc občanů, nebo předložit kandidátní listinu, kde budou podpisy alespoň dvaceti poslanců či deseti senátorů.

Příští týden návrh projedná vláda a změna zákona má platit od ledna 2026.

Pětiletý mandát je až moc, řekl Pavel

Koncem ledna tomu bylo rok, co v poslední volbě prezidenta zvítězil Petr Pavel, který ve druhém kole volby porazil expremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše.

Pavel dal už opakovaně najevo, že jeho první mandát na Hradě může být zároveň poslední. „Mám za to, že pětiletý mandát, když ho člověk dělá naplno, je až moc. Chci si ještě důchodu užít a ne se nechat vynést nohama napřed,“ řekl před pár dny ve Stříbře na Plzeňsku.

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč