Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Volbu rozhodly „náhlé nemoci“

Česko

Speciální vydání LN - Kolapsy, výhrůžky, vydírání? Ne, zřejmě jen „politická vyjednávání“

PRAHA Chaos, nedůstojné hádky, výhrůžky a nečekaná mizení zákonodárců v důsledku náhlých nemocí a nevolností. Tak se bude vzpomínat na v sobotu skončenou první volbu prezidenta. Byl to totiž právě nový fenomén - institut „náhlého onemocnění“ -, co rozhodlo, že volba byla neúspěšná.

Jako první zmizel nezávislý senátor za KDU-ČSL Karel Barták. Sociální demokraté začali šířit, že Barták, který v pátek nevolil nikoho, „nevydržel ostré noční naléhání občanských demokratů, aby dal hlas Václavu Klausovi, zhroutil se a musel být odvezen do nemocnice“.

Až v neděli sám Barták vysvětlil, že vše bylo úplně jinak. V diskusním pořadu TV Prima řekl, že rozhodně nezkolaboval. Z Hradu prý tento zastánce tajné volby odešel na protest proti tomu, že se o prezidentovi hlasovalo veřejně. „Žádný nátlak na mě činěn nebyl,“ řekl Barták. Dodal, že pokud se nebude volit tajně, odejde příště zase.

„Náhlá nemoc“ připravila o sobotní volbu i poslance ČSSD Evžena Snítilého. Socialisté vzápětí přišli s obviněním, že Snítilého ke kolapsu dohnali Ivan Langer s poslankyní Zdeňkou Horníkovou. Ti byli poslanci ČSSD Řihákem a Ohlídalem viděni, jak se Snítilým diskutují. „Ráno přišel, vtipkoval, pak potká ministra vnitra a musí odjet sanitkou,“ vykládal David Rath (ČSSD).

„To je úplný nesmysl. My jsme přátelé a tohle nemáme ani jeden zapotřebí,“ reagovala Horníková, která je stejně jako Snítilý z Náchoda a včera ho navštívila v nemocnici. „Jsem zděšený, kam až je ČSSD schopna klesnout,“ říkal Langer. ODS okamžitě začala šířit jiný důvod hospitalizace. Protože Snítilý v pátek nehlasoval ani pro Klause, ale jako jediný člen ČSSD ani pro Švejnara, dělali na něj prý nátlak samotní socialisté. Sám Snítilý včera nebral telefony.

Jako poslední se „ztratil“ lidovecký senátor Josef Kalbáč. Muž, který v pátek volil Klause, a kdyby hlasoval v sobotu stejně, dopomohl by jeho zvolení, skončil v nemocnici. V kuloárech se ale vyprávělo, že odjel kvůli hádce na jednání klubů KDU-ČSL, kde mu prý bylo řečeno, že nemá na podzim automatickou kandidaturu do Senátu, pokud bude volit Klause. Osmašedesátiletý Kalbáč včera ČT řekl, že důvodem jeho odchodu byly tři otázky neznámého mladíka na toaletách. „Třetí byla spíš výhrůžka - řekl, jestli bude zvolen Klaus, tak to bude mít důsledky pro celou KDU-ČSL,“ popsal Kalbáč, který je podle své asistentky už v pořádku. Pak prý mladík utekl a Kalbáčovi se udělalo špatně, když se ho snažil chytit. Poté raději vyhledal lékaře.

A do toho všeho ještě senátorka Jana Juřenčáková ukazovala vulgární esemesku z neznámého čísla, kterou ji někdo urážel za hlasování pro Václava Klause.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!