Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

Lídři kandidátek SPOLU Alexandr Vondra a ANO Klára Dostálová, kteří se střetli i v televizní debatě na CNN Prima News (31. března 2024) foto: Radek Vebr, MAFRA

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří si na Právnické fakultě Univerzity Karlovy nebrali servítky. Kláry Dostálové, jedničky kandidátky ANO, se jeden ze studentů ptal na její angličtinu a zda je pravda, že kvůli tomu potřebuje tlumočníka. Místopředsedkyně Sněmovny nehnula ani brvou a anglicky mu odpověděla.
  19:22aktualizováno  21:09

Za odpověď si vysloužila potlesk zaplněné posluchárny Právnické fakulty.

Další ze studentů se zeptal Jana Farského, dvojky kandidátky STAN, zda by po zvolení do europarlamentu dal opět přednost stáži, jako to udělal po volbách do Sněmovny.

Farský se nechal zvolit poslancem, ale vzápětí na několik měsíců odjel na studijní pobyt do USA na univerzitu v Oregonu. Vlastní hnutí ho pak i po tlaku premiéra Petra Fialy přimělo rezignovat na poslanecký mandát. Farský při páteční debatě ujišťoval studenty, že se nic takového opakovat nebude.

Jestli měl někdy Putin zájem ovlivnit volby, tak teď, řekla Gregorová

Jedním ze stěžejních témat při páteční debatě před eurovolbami na pražské Právnické fakultě Univerzity Karlovy bylo téma dezinformací.

„Dezinformace jsou tady k tomu, aby zahltily informační prostor a aby se v tom nedalo vyznat. Jestli měl Putin někdy zájem ovlivnit volby v Evropě, tak je to právě teď,“ řekla dvojka kandidáty Pirátů Markéta Gregorová.

„Boj s dezinformacemi má zůstat na národní úrovni,“ je přesvědčen lídr kandidátky SPOLU Vondra.

Mluvil v debatě, kterou uspořádal Politologický klub Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o tom, jak je tenká hranice mezi bojem s dezinformacemi a cenzurou a že se nesmí překročit.

Jak mohl vědět, že za tím stojí nějaký Rus? hájil lídr kandidátky SPD Mach proruský web

Lídr kandidátky SPD a Trikolory, bývalý europoslanec Petr Mach řekl, že kromě boje proti migračnímu paktu a Green Dealu je podle něj důležité zachování svobody slova a má pochybnosti o snahách bojovat s dezinformacemi.

„Mně připadá celá ta kauza s Voice of Europe nicotná a směšná,“ řekl také Mach. „Jak mohl někdo vědět, že za tím stojí nějaký Rus,“ uvedl lídr kandidátky SPD a Trikolóry.

Česká vláda na konci března rozšířila vnitrostátní sankční seznam o bývalého ukrajinského politika Viktora Medvedčuka blízkého diktátorovi Vladimiru Putinovi, o jeho spolupracovníka Arťoma Marčevského a proruský web Voice of Europe, který je obsahově nakloněný krajně pravicovým a protiunijním stranám a prokremelským politikům napříč Evropou.

Gregorová oponovala Machovi, že byli prokazatelně placeni i europoslanci a lidé z německé krajně pravicové AfD. „Já chápu, že to pana Macha štve, že oni šíří ruské dezinformace zadarmo,“ řekla Gregorová.

„Slovo dezinformace zdevalvovalo. Co je předkládáno jako dezinformace, je většinou pravda a naopak, příkladem je válka na Ukrajině,“ tvrdil zástupce komunisty sestavené kandidátky Stačilo! Jan Skalický, bývalý náměstek primátora Děčína za hnutí ANO, který dříve lobboval za kanál Dunaj-Odra-Labe, o němž snil bývalý prezident Miloš Zeman.

„SPD a komunisti se v tomhle potkávají,“ glosoval to Jan Farský, dvojka na kandidátce hnutí STAN.

Je nesmysl budovat evropskou armádu, řekla v debatě Dostálová

Klára Dostálová, místopředsedkyně Sněmovny, která vede kandidátku ANO, v debatě mluvila o tom, že jejími prioritami budou bezpečnost, ochrana českých zájmů a úprava Green Dealu. „Je nesmysl budovat evropskou armádu,“ řekla také Dostálová.

Evropa je podle ní přeregulovaná, nelíbí se jí také podoba migračního paktu a kladně naopak hodnotí, jak se vyvíjí postoj Evropské unie k jaderné energetice, i boj proti dvojí kvalitě potravin.

„Podařilo se mi udržet spalovací motory, ve hře je jaderná renesance a třetí věc je pomoc Ukrajině,“ řekl Vondra. Naopak Evropa podle něj ekonomicky prohrává s Amerikou i s Čínou. Za své priority označil také on bezpečnost, konkurenceschopnost a také „vybalancovaný udržitelný rozvoj“.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!