Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

ODS a SPD svorně slaví vítězství odpůrkyně potratů a LGBT Meloniové

Lídryni pravicové strany Georgii Meloniové k vítězství v italských volbách na sociálních sítích gratuloval premiér Petr Fiala i poslanec Alexand Vondra (ODS). foto: Twitter @AlexandrVondra

Po víkendovém triumfu v italských volbách přichází lídryni vítězné strany Giorgii Meloniové gratulace. Předsedové a poslanci evropské pravice na sociálních sítích blahopřejí k úspěchu, lídři levice naopak upozorňují na neofašistické kořeny strany. Vítězství budoucí první ženská předsedkyně vlády v Itálii vyzdvihují ruku v ruce český premiér a předseda ODS Petr Fiala a šéf SPD Tomio Okamura.
  20:05

„Gratuluji Giorgii Meloniové k jejímu vítězství v italských volbách. Těším se na budoucí spolupráci,“ sdílel v pondělí ráno na Twitteru český premiér a předseda ODS Petr Fiala blahopřání předsedkyni nejsilnější strany z vítězného koaličního bloku pravicových stran. „V Itálii ve volbách zvítězili vlastenci, i když Italům Evropská unie vyhrožovala,“ tweetoval Okamura.

K blahopřání k volebnímu triumfu se přidala například i poslankyně Evropského parlamentu za hnutí ODS Veronika Vrecionová. Podle ní vítězství Meloniové značí jednoznačný úspěch. Vrecionová prostřednictvím tweetu upozornila na údajné „mýty“ o ultrapravicové orientaci strany Bratři Itálie, které „kolují českými médii“ a dodala, že se těší na pokračování spolupráce ve skupině Evropských konzervativců a reformistů (ECR).

„Velká gratulace! Giorgia Meloni, vítězka voleb v Itálii a příští premiérka, je velkou nadějí evropské pravicové politiky,“ gratuloval na Twitteru poslanec Alexandr Vondra, taktéž z ODS, který připojil fotografii vítězky voleb s českým premiérem Fialou.

„Meloniová je ideově blízká Thatcherové. Extremistické nálepky, které jí dávají levicová média, jsou mimořádně hloupé,“ napsal Vondra a stejně jako europoslankyně upozornil na údajné „pravicové nálepkování“ médii. „Vzešla nová hvězda,“ komentoval další europoslanec ODS Jan Zahradil.

Přiřadili byste Meloniovou ke krajní pravici?

celkem hlasů: 1968

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 3. října 2022. Anketa je uzavřena.

Ne1539
Ano289
Nevím140

Gratulace vítězce voleb přichází i od zahraničních lídrů pravicových stran. Své blahopřání sdílel třeba polský předseda vlády Mateusz Morawiecki či maďarský premiér Viktor Orbán.

Blok pravicových stran se stal vítězem předčasných parlamentních voleb v Itálii se ziskem 44 procent hlasů. Bude mít tedy zřejmě dost křesel na ovládnutí obou komor parlamentu.

Bratři Itálie jsou nejsilnějším uskupením v bloku pravicových stran. Je v něm i krajně pravicová Liga a také uskupení Vzhůru Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho.

Giorgia Meloniová se podle americké televize CNN liší v otázce Ukrajiny od ostatních lídrů koaličních stran. Zatímco Silvio Berlusconi a Matteo Salvini prohlásili, že by rádi přehodnotili sankce proti Rusku kvůli jejich dopadu na italskou ekonomiku, Meloniová neochvějně podporuje obranu Ukrajiny.

Pětačtyřicetiletá matka z Říma Meloniová čelí nicméně kritice, že je hluboce konzervativní, otevřeně vystupuje proti menšině LBGT a pohrozila, že svazky osob stejného pohlaví, které byly v Itálii legalizovány v roce 2016, podrobí revizi. Potraty také označila za „tragédii“, což vyvolává obavy o budoucnost ženských práv v zemi.

Emiliana De Blasiová, poradkyně pro diverzitu a inkluzi na univerzitě LUISS v Římě, v rozhovoru se CNN Meloniovou kritizovala, že „obecně vůbec nevznáší otázky týkající se práv žen a posílení postavení žen“.

Autor:

Mohlo by vás zajímat