Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

ODS a SPD svorně slaví vítězství odpůrkyně potratů a LGBT Meloniové

Lídryni pravicové strany Georgii Meloniové k vítězství v italských volbách na sociálních sítích gratuloval premiér Petr Fiala i poslanec Alexand Vondra (ODS). foto: Twitter @AlexandrVondra

Po víkendovém triumfu v italských volbách přichází lídryni vítězné strany Giorgii Meloniové gratulace. Předsedové a poslanci evropské pravice na sociálních sítích blahopřejí k úspěchu, lídři levice naopak upozorňují na neofašistické kořeny strany. Vítězství budoucí první ženská předsedkyně vlády v Itálii vyzdvihují ruku v ruce český premiér a předseda ODS Petr Fiala a šéf SPD Tomio Okamura.
  20:05

„Gratuluji Giorgii Meloniové k jejímu vítězství v italských volbách. Těším se na budoucí spolupráci,“ sdílel v pondělí ráno na Twitteru český premiér a předseda ODS Petr Fiala blahopřání předsedkyni nejsilnější strany z vítězného koaličního bloku pravicových stran. „V Itálii ve volbách zvítězili vlastenci, i když Italům Evropská unie vyhrožovala,“ tweetoval Okamura.

K blahopřání k volebnímu triumfu se přidala například i poslankyně Evropského parlamentu za hnutí ODS Veronika Vrecionová. Podle ní vítězství Meloniové značí jednoznačný úspěch. Vrecionová prostřednictvím tweetu upozornila na údajné „mýty“ o ultrapravicové orientaci strany Bratři Itálie, které „kolují českými médii“ a dodala, že se těší na pokračování spolupráce ve skupině Evropských konzervativců a reformistů (ECR).

„Velká gratulace! Giorgia Meloni, vítězka voleb v Itálii a příští premiérka, je velkou nadějí evropské pravicové politiky,“ gratuloval na Twitteru poslanec Alexandr Vondra, taktéž z ODS, který připojil fotografii vítězky voleb s českým premiérem Fialou.

„Meloniová je ideově blízká Thatcherové. Extremistické nálepky, které jí dávají levicová média, jsou mimořádně hloupé,“ napsal Vondra a stejně jako europoslankyně upozornil na údajné „pravicové nálepkování“ médii. „Vzešla nová hvězda,“ komentoval další europoslanec ODS Jan Zahradil.

Přiřadili byste Meloniovou ke krajní pravici?

celkem hlasů: 1968

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 3. října 2022. Anketa je uzavřena.

Ne1539
Ano289
Nevím140

Gratulace vítězce voleb přichází i od zahraničních lídrů pravicových stran. Své blahopřání sdílel třeba polský předseda vlády Mateusz Morawiecki či maďarský premiér Viktor Orbán.

Blok pravicových stran se stal vítězem předčasných parlamentních voleb v Itálii se ziskem 44 procent hlasů. Bude mít tedy zřejmě dost křesel na ovládnutí obou komor parlamentu.

Bratři Itálie jsou nejsilnějším uskupením v bloku pravicových stran. Je v něm i krajně pravicová Liga a také uskupení Vzhůru Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho.

Giorgia Meloniová se podle americké televize CNN liší v otázce Ukrajiny od ostatních lídrů koaličních stran. Zatímco Silvio Berlusconi a Matteo Salvini prohlásili, že by rádi přehodnotili sankce proti Rusku kvůli jejich dopadu na italskou ekonomiku, Meloniová neochvějně podporuje obranu Ukrajiny.

Pětačtyřicetiletá matka z Říma Meloniová čelí nicméně kritice, že je hluboce konzervativní, otevřeně vystupuje proti menšině LGBT a pohrozila, že svazky osob stejného pohlaví, které byly v Itálii legalizovány v roce 2016, podrobí revizi. Potraty také označila za „tragédii“, což vyvolává obavy o budoucnost ženských práv v zemi.

Emiliana De Blasiová, poradkyně pro diverzitu a inkluzi na univerzitě LUISS v Římě, v rozhovoru se CNN Meloniovou kritizovala, že „obecně vůbec nevznáší otázky týkající se práv žen a posílení postavení žen“.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...