Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Volby 2022

  14:01aktualizováno  25. září 6:13
V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU uspěly v Praze, Plzni, Českých Budějovicích a Brně. Poslední okrsek sečetla volební komise krátce po nedělní šesté ráno, zvoleno bylo přes 6 tisíc zastupitelstev. Volební účast dosáhla 46 procent.

Volilo se i do třetiny Senátu. Přímými postupujícími jsou starosta Letohradu Petr Fiala a lékař Ladislav Václavec. Do poslední chvíle se hraje i o postup senátora Jiřího Růžičky na Praze 6, zbývá sečíst poslední okrsek a může se stát také vítězem hned v prvním kole. Nejvíc postupujících do druhého kola má hnutí ANO.

V Praze zvítězila koalice SPOLU pro Prahu s 24,72 procenty, v Brně zvítězilo Společně ODS a TOP 09 dosavadní primátorky Markéty Vaňkové s 25 procenty před ANO s 20 procenty.

V Ostravě suverénně dominuje ANO s necelými 34 procenty hlasů.

ODS ztratila pozice v Teplicích a Mladé Boleslavi, Šlachta ve své obci vyhrál

ODS pak ztratila své letité pozice v Teplicích, kde nově vyhrálo ANO s téměř 30 procenty a získalo 9 mandátů druhá je ODS s 27 procenty a 8 mandáty.

V Mladé Boleslavi také vyhrálo ANO (společně s Volbou pro Mladou Boleslav), získalo 30 procent, druhá ODS má 24. Hnutí ANO v průběžném sčítání vede také v Ústí nad Labem a těsně také v Plzni.

V obci Pohořelice na jižní Moravě vyhrálo hnutí Přísaha bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty. Získalo 9 mandátů z 21, Šlachta pak přes tisíc preferenčních hlasů, nejvíc ze všech kandidátů v obci.

„Teď sedíme nad výsledky a dumáme, s kým do toho jít. Takový drtivý výsledek jsme nečekali. S ODS a ANO, kteří tu vládli a kteří by dohromady taky složili 9 mandátů, co máme i my, vyjednávat nechceme,“ řekl Šlachta Radiožurnálu.

Jako první byly asi půl hodiny po zavření volebních místností ve 14 hodin sečteny malé okrsky. První výsledky přišly z pěti obcí Jihočeského, Plzeňského a Královéhradeckého kraje a z Vysočiny.

Spolu s volbami se ve 14 obcích konala i místní referenda.

Podle ČSÚ v letošních komunálních volbách usilovalo o 61 798 mandátů celkem 195 216 kandidátů. O 27 křesel v Senátu pak 178 kandidátů.

Většina nových zastupitelstev je z menších obcí. Velká města trvá sčítání podstatně déle.

Do Senátu jdou Fiala a Václavec, neuspěli exministr Staněk či žokej Váňa

Zajímavý je také souběžný boj kandidátů do Senátu. Prvním zvoleným do Senátu v prvním kole je kandidát KDU-ČSL na Ústeckoorlicku a současný starosta Letohradu Petr Fiala, kterého o pár hodin později doplnil v Bruntále lékař Ladislav Václavec.

ANO po sečtení 90 procent senátních okrsků postupovalo v 18 obvodech, koalice KDU-ČSL, ODS a TOP 09 ve 13 případech.

Výchozí pozice po 1. kole senátních voleb je pro strany Spolu výborná, řekl premiér Petr Fiala. Kandidáti vládních stran postupují ve 21 z 27 obvodů.

Dosavadní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) bude v Jihlavě ve 2. kole volby do Senátu bojovat s kandidátkou ANO Janou Nagyovou, která spolu s Andrejem Babišem čelí u soudu stíhání kvůli čerpání evropské dotace na Čapí hnízdo. Vystrčil má 45 procent, Nagyová 30 procent.

Do druhého kola v Brně - městu postoupí herec a režisér Tomáš Töpfer, v obvodu Praha 10 má do druhého kola nakročeno kardiochirurg Jan Pirk (tady je zatím sečteno 28 procent okrsků).

Naopak nedařilo se některým známým tvářím. Neuspěl například exministr kultury Antonín Staněk, osminásobný vítěz Velké pardubické žokej Josef Váňa či místopředseda Senátu Jan Horník (čtěte ZDE).

Zabavený notebook, záchranka ve volební místnosti

Některá města a obce letos zaznamenaly při volbách i menší problémy. Například záchranáři v pátek vyjížděli ke dvěma pacientům do volebních místností v Karlových Varech. Šlo o úraz hlavy a kolaps, záchranáři zraněné odvezli do karlovarské nemocnice.

Policisté v souvislosti s volbami řešili také několik incidentů. V jedné z volebních místností na Českolipsku zabavili policisté notebook. Mohl totiž snímat prostor za plentou. Případ policisté vyšetřují pro podezření z maření voleb. Podle informací portálu iDNES.cz se notebook nacházel na nestandardním místě ve volební místnosti v Hamru na Jezeře.

Policie též přijala několik oznámení o kupčení s hlasy. „Přijali jsme také několik oznámení, která se týkala například maření průběhu voleb, kupčení s hlasy či umělého navyšování voličů. Všechna podání prošetřujeme,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Ani volební komise zatím žádné vážnější problémy při hlasování nezaznamenaly.

Oznámení o údajném kupčení s hlasy řeší policie od pátku v Ústeckém kraji a také v Brně, kde policisté přijali oznámení, že by v noci na sobotu údajně mohla nastat manipulace s hlasovacími lístky v několika okrscích, tamní volební komise tak byly vyzvány k vlastním opatřením.

Autoři: , ,