Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

ANO je na prvním místě, Spolu přeskočilo Piráty se STAN, vzhůru se dere Šlachta, ukázal průzkum

Volby 2021

  7:29
Volby do Poslanecké sněmovny by v červenci podle průzkumu agentury Median vyhrálo hnutí ANO s 26 procenty. Druhá je koalice Spolu, která díky výsledku 21,5 procenta přeskočila spojení Pirátů se STAN. Obě uskupení však dělí jen 1,5 procenta. Do Sněmovny by se dostaly i SPD, Přísaha a KSČM. Naopak těsně pod hranicí vstupu do dolní komory by zůstala ČSSD s 4,5 procenta.

Modelový výsledek voleb do Poslanecké sněmovny podle průzkumu agentury Median v červenci 2021 foto: Agentura Median

Koalice Spolu si tak již podruhé v řadě potvrzuje sesazení Pirátů se STAN z druhého místa. Stejný stav představil průzkum agentury CVVM, který byl zveřejněn 30. července.

Hnutí ANO v červenci drží pozici lídra s 26 procenty. Voličské jádro zůstává stabilní. Koalice Spolu si vyměnila pozici s koalicí Pirátů a STAN,“ komentuje Median svůj průzkum. Podpora ANO je stejná jako v červnu, nejsilnější je mezi lidmi se středoškolským vzděláním bez maturity a mezi lidmi nad 55 let.

Koho byste volili vy?

celkem hlasů: 24047

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 12. srpna 2021. Anketa je uzavřena.

Spolu6942
ANO6724
Piráty se STAN3273
Přísahu1923
Trikolóru Svobodné Soukromníky1757
SPD1660
Jinou stranu606
KSČM483
ČSSD377
Nepůjdu volit302

Agentura dodává, že z hlediska potenciálu jsou první dva subjekty téměř vyrovnané. Naopak koalice Pirátů a STAN se propadla na třetí místo, její preference oslabily o 1,5 bodu na 20 procent. Pohoršila si i z hlediska potenciálu a volebního jádra. 

Mladí ztrácejí chuť volit?

„Slabší výsledek může souviset i s mírně klesajícím odhodláním mladých lidí účastnit se voleb,“ odhaduje Median.

Průzkum dále uvádí, že u hnutí SPD pokračuje stejně jako v červnu pokles preferencí. „Současný potenciální zisk je o 3,5 procentního bodu nižší než ve volbách 2017,“ uvedl Median k výsledku uskupení Tomia Okamury.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Do Sněmovny by se nedostal Šlachta

Naopak Přísaha expolicisty Roberta Šlachty v červenci posílila na 6,5 procenta a drží se i před komunisty.

„Přísahu by preferovala zejména věková skupina nad 55 let, ale také u lidí mezi 35 a 54 lety má nezanedbatelný podíl příznivců,“ říká  průzkum. Podpora Šlachty je podle něj silná především u lidí středoškolského vzdělání s maturitou.

Voleb by se podle agentury zúčastnilo v červenci 63 procent respondentů. „To by ve výsledku znamenalo vyšší volební účast, než při volbách do Sněmovny před čtyřmi lety,“ dodává Median s tím, že k volbám by určitě nešlo 28 procent dotázaných.

Poklesla nicméně jistota a rozhodnost voličů. Svou účastí i volenou stranou si je jista jen necelá polovina lidí. Každý sedmý respondent si podle Medianu není jistý ani účastí, ani volenou stranou.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...