Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ODS pošesté zvolila předsedou Fialu. Řekl, že nechce nechat zemi populistům

Česko

  7:05aktualizováno  22:30
Premiér Petr Fiala byl už pošesté zvolen do čela ODS. V tajné volbě dostal 424 hlasů od 525 delegátů. Neměl soupeře. ODS vede od roku 2014. Příští rok se tak může stát nejdéle sloužícím předsedou strany a překonat i zakladatele strany Václava Klause. Jediným nováčkem ve vedení strany je místopředsedkyně Eva Decroix.

Je to změna kosmetická, žádná radikální se nečekala. A ani se nestala.

Prvním místopředsedou se znovu stal ministr financí Zbyněk Stanjura. Neměl stejně jako předseda Fiala při volbě soupeře. Posty ve vedení obhájili místopředsedové Martin Kupka, Alexandr Vondra a Martin Baxa.

„Máme jasnou ambici porazit populisty a tyto volby vyhrát,“ vyhlásil premiér a předseda cíl ODS pro červnové evropské volby. „Nechceme se těchto voleb jen zúčastnit, chceme je vyhrát,“ řekl i lídr kandidátky SPOLU Vondra.

Vedení ODS

Petr Fiala, předseda
Zbyněk Stanjura, první místopředseda,
Martin Kupka, Alexandr Vondra, Martin Baxa, Eva Decroix

Stejnou ambici má premiér Fiala i pro volby do Sněmovny v příštím roce, ve kterých chce jít Fiala opět v koalici SPOLU, tedy společně s lidovci a TOP 09.

„Nemám vůbec v úmyslu nechat tuto zemi populistům a extrémistům, aby tady vládli, a proto musíme vyhrát příští volby do Poslanecké sněmovny. Uděláme pro to všechno,“ řekl Fiala na kongresu, který se koná v ostravském hotelu Clarion s novým sloganem strany „Pro všechny, kdo si chtějí věřit“.

Nad inflací jsem vyhráli, vyhlásil premiér

„Inflace je aktuálně na dvou procentech. Co by za to dal Andrej Babiš, když nám předával zemi s inflací 6 procent,“ prohlásil Fiala.

„Nad inflací jsme vyhráli,“ tvrdil sebevědomě ve svém projevu. „Naše země potřebuje slyšet dobré zprávy,“ uvedl také premiér a předseda ODS.

Když lidé uvidí, že vláda splnila to, co slíbila, věří, že jeho straně a současné vládní koalici opět dají svůj hlas.

Vláda má podle něj splněno již 60 procent úkolů. Není tak podle něj pochyb o tom, že do konce mandátu splní většinu toho, co si předsevzala.

„Vláda důchodovou reformu prosadí, ať k tomu opozice dá hlasy nebo ne,“ dodal. Stačilo podle něj, aby se Andrej Babiš vrátil z dovolené a hnutí ANO změnilo názor na dohodu u prezidenta Petra Pavla o důchodové reformě.

Musí pokračovat stabilizace veřejných financí, vyhlásil ministr financí Stanjura

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Stanjury musí v dalších letech musí pokračovat stabilizace veřejných financí.

Ideál je vyrovnaný rozpočet, řekl Stanjura. Slib, že ODS dá veřejné finance do pořádku, byl podle něj pro vládu pětikoalice klíčovým a daří se ho naplňovat přes všechny vnější vlivy.

Pro příští volební období chce Stanjura oslovit střední třídu. Chce usilovat o další zmenšování státu, zmínil možnost zrušit ministerstvo pro místní rozvoj. Význam by podle něj mělo znovu nabýt slovo privatizace, například České pošty či Českých drah.

Jsme vidět, je otázka, jak jsme vidět, řekl ministr spravedlnosti Blažek

„Jsme ve vládě vidět. Otázkou je, jak jsme vidět,“ řekl na kongresu ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Kritici na kongresu v Ostravě prakticky mlčeli. Jen končící europoslanec Jan Zahradil řekl, že benefity, které pro ODS vyplývaly z koalice SPOLU, již strana zkonzumovala a že by se nyní neměla zavazovat k tomu, jak bude postupovat po volbách do Sněmovny v roce 2025.

Idylu, jak je vše v nejlepším pořádku, tak spíš podprahově v polední pauze narušila jen ústřední píseň z filmu Titanic, která zněla v době, kdy delegáti zamířili na oběd.

Fiala také na kongresu požádal kolegy, aby pochopili, že s nimi nebude až do konce kongresu, protože má pozvání na kávu do Bílého domu a cesta do USA mu zabere určitý čas.

Nemusíme si rozumět ve všem, ale jsme spojenci, řekl Rakušan

Na kongres přijeli i vicepremiéři z dalších stran vládní pětikoalice, tedy šéf STAN a ministr vnitra Vít Rakušan, předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví a první místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek.

„Nemusíme si rozumět ve všem, ale jsme spojenci,“ řekl Rakušan. „Mít premiéra, za kterého se nemusíme stydět, ale můžeme být na něj hrdí, je velmi důležité,“ prohlásil i šéf lidovců Jurečka.

„Prosazujeme svoje tradiční priority, ať už jde o zdravé veřejné finance, efektivní stát nebo o sebevědomé jednání v Evropě. Poradili jsme si s řadou krizí, od drahých a nedostupných energií přes rekordní inflaci až po bezprecedentní uprchlickou vlnu. Konečně jsme spustili dopravní stavby, investujeme do strategických odvětví, aktivně se staráme o naši bezpečnost. Daří se nám plnit naše sliby,“ dodal Fiala.

Vystrčil vyzval ODS, aby otevřela témata mladých jako je rovnost pohlaví

Předseda Senátu Miloš Vystrčil vyzval, aby strana otevřela témata mladých jako jsou Istanbulská úmluva proti násilí na ženách, rovnost pohlaví či manželství pro všechny.

ODS se podle něj musí ptát, co může udělat pro to, aby ji mladí lidé začali volit. „Nesoustřeďme se jen na tvrdé voličské jádro, snažme se vysvětlit, že těmi, kdo myslí na budoucnost, jsme my, ne populisté,“ řekl Vystrčil.

Vedení ODS vyloučilo vlivné straníky z Liberce

Už v pátek večer v Ostravě výkonná rada občanských demokratů zrušila členství ve straně náměstkovi libereckého primátora Petru Židkovi i podnikateli Petru Syrovátkovi, majiteli vlivné firmy liberecké firmy Syner Group a tamního hokejového klubu HC Bílí tygři Liberec. Oba jsou totiž stíhání.

Výkonná rada ODS zároveň rozhodla o zrušení Místního sdružení Liberec, čímž došlo k jeho zániku.

Taková témata by mohla zvednout nová místopředsedkyně ODS Eva Decroix.

Úspěch advokátky Decroix, která patří k liberálnímu křídlu strany, také znamená, že se do nejužšího vedení občanských demokratů vrací žena.

Po volbě místopředsedů hovořili účastníci kongresu ODS o evropských volbách a zahájili obecnou politickou diskusi. Ta v neděli bude pokračovat, na programu je i volba členů širšího vedení.

Potvrzená linie SPOLU

Výsledek voleb na kongresu ODS je potvrzením toho, že strana dál sází na koalicí SPOLU, v níž dokázal Fiala společně s lidovci a TOP 09 vyhrát poslední volby do Sněmovny a vrátit ODS do vlády.

Za dva měsíce jdou občanští demokraté v koalici SPOLU i do eurovoleb. Podle průzkumu STEM/MARK by je vyhrálo opoziční ANO s 27,5 procenta, druhá by byla koalice SPOLU s 20 procenty hlasů.

Výsledek těchto voleb i podzimních krajských a senátních naznačí, jak jsou občané spokojeni i s vládou a koncepcí úzkého koaličního sepětí ODS s lidovci a TOP 09, na kterou strana vsadila, aby odstavila od moci Andreje Babiše.