Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Volební model: Vítěz ANO, lidovci a topka bez poslanců. Zachrání je koalice SPOLU

Poslanecká sněmovna hlasuje o vládním balíčku. (13. října 2023) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Volby by vyhrálo hnutí ANO se ziskem 33 procent hlasů. Vládní koalice SPOLU by dostala 21,5 procenta hlasů. Piráti by stejně jako SPD obdrželi 10,5 procenta. Posledním, kdo by se do Poslanecké sněmovny dostal, by se 7 procenty hlasů byli STAN. Výzkum realizovala agentura Kantar CZ pro nedělní pořad Otázky Václava Moravce.
  13:42aktualizováno  14:45

Do Poslanecké sněmovny by se podle nejnovějšího volebního modelu nedostala KSČM s 3,5 procenta, stejný počet hlasů by získala i SOCDEM. Přísaha by měla 2,5 procenta hlasů a PRO 2022 2 procenta.

Pokud by strany koalice SPOLU kandidovaly samostatně, do Sněmovny by se dostala pouze ODS s 15,5 procenta hlasů. TOP 09 se s 4,5 procenta hlasů drží těsně pod hranicí 5 procent, které jsou potřeba pro vstup do Sněmovny. KDU-ČSL by získala pouhých 2,5 procenta hlasů.

Oproti zářijovému modelu si ANO nepatrně pohoršilo, naopak koalice Spolu si polepšila o dva procentní body. O 3,5 procentního bodu více by obdržela i ODS, pokud by kandidovala samostatně. Piráti mají oproti září podporu o dva procentní body vyšší, hnutí SPD zaznamenalo o jeden procentní bod více.

„Vládu podporuje podstatně častěji mladší a střední generace a pak také lidé s vysokoškolským vzděláním. A ten trend zůstává prakticky pořád stejný. Nicméně v čase je znát jisté oslabování podpory vlády napříč všemi těmi skupinami. Je zajímavé, že nejmladší věková skupina a ti s nejnižším vzděláním přesouvají svojí přízeň spíše k neparlamentním stranám, zatímco ta nejstarší generace a pak také vysokoškolsky vzdělaní lidé spíše k parlamentní opozici,“ uvedla analytička Kantaru Nikola Kopáčová.

Statistická chyba se u stran s velkým ziskem hlasů pohybuje okolo 3,6 procentního bodu a u stran s nízkým ziskem hlasů okolo 1,1 procentního bodu. Průzkum probíhal na vzorku necelého tisíce respondentů, a to mezi 16. říjnem a 3. listopadem.

Autoři: ,