Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Volební plakáty Sulovského kradl sociální demokrat

Česko

  13:29
OSTRAVA - Z říjnové krádeže volebních plakátů tehdejšího senátního kandidáta a současného senátora Leopolda Sulovského (hnutí Ostravak) policie viní třiadvacetiletého vysokoškoláka. Řeší, zda nejednal na něčí objednávku. Kriminalisté také pátrají po jeho komplicovi, se kterým plakáty umístěné na sololitových deskách na pouličních lampách bral. Novinářům to dnes řekl šéf kriminalistů Radim Bena. Obviněný je členem ČSSD.

Leopold Sulovský foto: ČTK

Mladík si už vyslechl obvinění z krádeže a maření přípravy a průběhu voleb a referenda. Ve vězení může strávit až tři roky. Policisté jej dopadli na základě kamerových záznamů. Na nich našli podezřelé auto i posádku, která v noci na 4. října projížděla ulicemi obvodu Ostrava Jih a sbírala ze sloupů veřejného osvětlení volební plakáty na deskách.

Regulace

Obviněný mladík se policii přiznal. Uvedl, že takto chtěl regulovat masivní kampaň Sulovského. "Bral to jako volební boj. Údajně si neuvědomil, že páchá trestnou činnost," řekl Bena. Svého společníka ale neudal. Tvrdí, že to byl jeho nápad a odpovědnost chce nést sám. Už se údajně i omluvil a vzniklou škodu zaplatil. Celkem obviněný s dalším neznámým mužem ukradli 112 desek s plakáty. Vyhodili je do kontejneru. Škoda, kterou reklamní agentuře způsobili, dosahuje 16 000 korun.

Sulovský o dopadení mladíka zatím informaci od policie nemá. "Byl jsem na policii u výslechu, nic jsem jim ale neřekl. Není ani co. Trestní oznámení podávala firma, u které jsme si lampostery objednali," řekl. Podezření, že obviněný jednal na základě politické objednávky, nemá.

Prospěch poškozeného

Plakáty zmizely před prvním kolem senátních voleb. Z něj do druhého kola s těsným rozdílem postoupil právě Sulovský a starosta Ostravy-Jih Karel Sibinský (ČSSD). Ten řekl, že obviněného mladíka, člena ČSSD, zná. "Vypomáhal mi například s vylepováním plakátů. Sám se nabídl. Jeho služeb jsem občas využil. Nebyl ale členem našeho štábu," řekl.

Připustil, že mladík takzvané lampostery kradl v jeho prospěch. "Asi mi chtěl pomoci. Spíše mi to ale uškodilo. Polda Sulovský tak měl zadarmo reklamu. Takové věci vždy přinesou prospěch oběti," míní Sibinský. Odmítá, že si krádež objednal on či někdo ze štábu. "To je hloupost. Polda měl dobře udělanou kampaň. Takové množství plakátů nemohlo nic ovlivnit," řekl Sibinský, který nakonec se Sulovským v druhém kole voleb prohrál.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!