Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Voliči trestali tuneláž nemocnice, cinklé byty i Dohnalovu pobočnici

Česko

  7:00
PRAHA - Z volebních statistik jsme vyškrábali tři dosud upozaděné pozitivní příběhy: na třech místech trestali voliči svými hlasy kandidáty spojené s korupčními aférami. Nepomohl jim ani lékařský plášť, ani volitelné místo.

Richard Svoboda foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Bílý plášť všechno neschová

Národním socialistům Jiřího Paroubka sázka na bílý lékařský plášť, který ve volbách vyhrává, ať už jej obléká kdokoli, nevyšla. V Praze 2 postavili proti whistelblowerovi Liboru Michálkovi exšéfa Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého.

A Dbalý, jinak neurochirurg, zcela propadl. Z třinácti kandidátů se umístnil na předposledním místě, získal pouze 0,69 procenta hlasů. Do druhého kola senátních voleb s nejlepším ziskem (24,3 procenta) přitom postupuje právě Michálek, jenž před časem skrytě nahrál a zveřejnil pokusy o machinace na ministerstvu životního prostředí. "Ten rozdíl je tak diametrální, že to nepotřebuje nějaký zvláštní komentář. Lidé prostě vnímají, co reprezentuje Michálek a co Dbalý," řekl serveru Lidovky.cz Petr Soukenka, analytik protikorupčního fondu finančníka Karla Janečka.

Kauza Nemocnice Na Homolce

Totiž: Dbalý musel opustit post šéfa nemocnice letos v lednu. Oficiálně skončil bez udání důvodu. Neoficiálně se spekulovalo o čachrech s veřejnými zakázkami. Antimonopolní úřad například Dbalého potrestal pokutou za to, že na právní služby nevypsal otevřenou soutěž a rovnou zakázku přidělil advokátní kanceláři Šachta & Partners spojované s lobbistou a kmotrem ODS Ivo Rittigem. Další škraloup na nemocnici ulpěl kvůli výběrovému řízení na informační služby. A naposled právě protikorupční fond popsal, jak nemocnice pronajala nevýhodně své sklady a přišla tak o sto milionů korun. V kauze opět figurují právníci blízcí Rittigovi a nedůvěryhodné firmy s domicilem na Kypru. "Nemocnice byla tunelována stejným způsobem a stejnými lidmi jako pražský dopravní podnik," řekl k tomu už dřív Soukenka.

ČTĚTE VÍCE:

Z Dohnalova stínu na světlo

Na Vysočině neuspěla ani lidovkyně Simeona Zikmundová. Jak před volbami připomněl server Lidovky.cz, právnička je spojena s řadou afér Dohnalovy éry na Nejvyšším kontrolním úřadu. Možná proto ji na kandidátce přeskočilo hned pět lidí a z volitelného třetího místa spadla těsně pod čáru.

ČTĚTE VÍCE:

Simeona Zikmundová byla jednou z blízkých spolupracovnic kritizovaného exšéfa NKÚ Františka Dohnala.

Předseda strany na Vysočině Štěpán Komárek se ještě před volbami Zikmundové zastával a neúspěch ho překvapil. Trvá ale na tom, že její angažmá nebylo chybou. "Názor jsem nepřehodnotil, v její kandidatuře nevidím problém. Přeskákali ji pouze proto, že se změnil volební zákon. Že jí přeskočí tolik lidí, to mě překvapilo," přiznal serveru Lidovky.cz. 

KDU - ČSL ale na Vysočině bodovala, když brala 12 procent hlasů. Jedním z těch, kdo přeskočili Zikmundovou, je i stranický matador Jan Kasal, kterého voliči z 50. příčky katapultovali na třetí, a tedy do zastupitelstva.

Jak probydlet mandát

Vedle debaklu Alexandra Vondry, zatíženého aférou známou jako Promopro, byla pro ODS šokem i jednoznačná prohra dosavadního šéfa senátního klubu Richarda Svobody. V roce 2006 byl exprimátor Brna v obvodu Brno - město hvězdou, v prvním kole mu hlas dalo bezmála 38 procent voličů, ve druhém zvítězil s pohodlným náskokem, když bral 59,5 procent. O šest let později ale propadl hned v prvním kole. Ve srovnání s šest let starým prvním kolem ztratil 30 procent.

Richard Svoboda, ODS

Svobodu poškodily zejména bytové aféry. Server Lidovky.cz informoval o podivném přidělování pronájmů obecních bytů určených k privatizaci v brněnském Králově Poli. Za rekordně krátkou dobu získal byt Svobodův nevlastní syn Jiří Kasala, "štěstí" měla i přítelkyně senátorova asistenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Skandál vypukl i kvůli luxusnímu bytovému domu Nové Semilasso. Svoboda zařídil soukromé firmě Lords, na kterou byl napojen přes anonymní akcie na majitele, výhodné podmínky při koupi městských pozemků, jeho manželka pak v domě koupila podezřele výhodně byt, navíc Svobodova rodina má ve firmě stále podíl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!