Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

NCOZ toho má moc. Terorismem a kyberhrozbami se bude zabývat nový úřad

Česko

  9:13aktualizováno  10:58
Z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) se vyčlení nový útvar pro boj s terorismem, kyberkriminalitou a extremismem, oznámil v pátek na tiskové konferenci policejní prezident Martin Vondrášek. Úřad vznikne ze dvou starých sekcí, zbývající tři zůstanou pod NCOZ. Vondrášek uvedl, že plně funkční by nové úřady měly být od začátku příštího roku.

Nový útvar by měl posílit schopnost Policie České republiky efektivně reagovat na aktuální hrozby v oblasti terorismu, extrémismu a kyberkriminality, uvádí tisková zpráva Policie ČR. NCOZ by se tak mělo vrátit zejména k vyšetřování organizovaného zločinu, závažné hospodářské trestné činnosti a korupce.

„Zbylé tři sekce, ať už jde o zločinecké struktury, finanční policii nebo závažnou hospodářskou trestnou činnost a korupci, mají tolik společného, že si vůbec nedokážu představit, že by se cokoli dalšího do budoucna vyčleňovalo,“ řekl Vondrášek.

„Emancipovaný útvar bude mít lepší schopnost reakce na výzvy, které nás čekají, přímou řídící strukturu a také přímou odpovědnost,“ vysvětlil náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík. Vondrášek doplnil, že i jiné státy mají na problematiky terorismu, extremismu a kyberkriminality speciální útvary.

Podle Martina Vondráška by měl každý kriminalista dostat na výběr, zda zůstane ve stávajících třech sekcích, nebo jestli bude mít zájem přejít do nového útvaru, který od NCOZ převezme agendu terorismu a kyberhrozeb.

„Nechceme přijít ani o jednoho kvalitního policistu,“ řekl Vondrášek. Změny projednal policejní prezident jak s vedením NCOZ, tak s nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem a vrchní státní zástupkyní v Praze Lenkou Bradáčovou. „Mohu říci, že jsme v naprosté většině ve shodě,“ řekl.

Návrh na organizační změnu podá policie na ministerstvo vnitra v červnu. Pokud ministr vnitra Vít Rakušan návrh schválí, během léta se uskuteční nabídkové, následně případně i výběrové řízení na vedoucí pozice nového útvaru.

„Jsme připraveni se na vzniku nového útvaru podílet a zároveň plnohodnotně zajistit plnění našich úkolů i s ohledem na blížící se předsednictví České republiky v Radě EU,“ dodal ředitel NCOZ Jiří Mazánek .

Struktura by měla mít kolem 150 míst, podobně jako mají stávající sekce pro terorismus, extremismus a kyberkriminalitu v národní centrále. Plně funkční by nový útvar měl být podle policejního prezidenta od 1. ledna 2023.

Ministr vnitra Vít Rakušan s rozhodnutím policie o nutnosti reformy i s její podobou souhlasí. Po jejím zveřejnění uvedl, že změna má jeho podporu, chystanou strukturu považuje za přehlednější a akceschopnější.

„Na druhou stranu bych chtěl upozornit na jeden zásadní rozdíl, a ten rozdíl spočívá v tom, že toto nebylo politické zadání, toto není dílo ministra vnitra, ten si žádnou reformu nevymyslel. Bylo to dílo pracovní skupiny Reforma, která mimochodem překročila dvě volební období a plynule, kontinuálně pokračovala dál,“ uvedl Rakušan.

Zdůraznil, že jde o práci policejního prezidia a odborného týmu. Jde podle něj o důkaz „jiné politické kultury“, než byla v roce 2016, kdy NCOZ vznikla. Vznik nového útvaru tehdy vyvolal vážnou roztržku uvnitř tehdejší vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO, kvůli sloučení protikorupční policie a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu odešli i někteří policisté.

O tom, že policejní prezidium plánuje z NCOZ vyčlenit právě části zabývající se kyberkriminalitou a terorismem, informovaly už minulý týden servery Deník N a Echo24.cz.

Telegram

Rakušan loni v prosinci po uvedení do úřadu řekl, že policejní reforma je nutná. Vyčlenění samostatných útvarů NCOZ tak, aby její struktura byla přehlednější, podle jeho tehdejšího vyjádření dává v obecné rovině smysl. Reformu ministr zmiňoval i poté, co Vondrášek letos v únoru nastoupil do funkce.

„Považuji za nezbytné opětovně zdůraznit, že Policie České republiky je obecně nastavena velmi dobře a nevyžaduje zásadní změny či reorganizace,“ uvedl naproti tomu v pátek policejní prezident s doplněním, že na zvyšování efektivity jednotlivých služeb se Policie České republiky bude zaměřovat i nadále.

NCOZ se vedle kybernetické kriminality a terorismu specializuje na organizovaný zločin a závažnou hospodářskou trestnou činnost a korupci. Od příštího roku by se část jejích zodpovědností měla převést na nový úřad. Ředitelem NCOZ je od srpna 2018 Jiří Mazánek.

Autoři: ,