Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vrabel vede nové hnutí, volá po volební koalici vlastenců v čele s SPD a KSČM

Česko

  11:28aktualizováno  16:45
K vytvoření koalice vlasteneckých stran pro volby do Evropského parlamentu vyzývá svolavatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel. Na čelných pozicích by měli podle něj být lidé z hnutí SPD Tomia Okamury, Trikolory a KSČM. Vrabel byl zvolen do čela nového hnutí Plán Česká republika na 1. místě, které mělo právě v den výročí událostí 17. listopadu 1989 ustavující sněm.

„Můj návrh spočívá v tom, že budeme chtít, aby se spojily všechny vlastenecké strany, aby se spojily do jednoho volebního uskupení do evropských voleb,“ nastínil Vrabel svůj plán.

Po ustavujícím sněmu hnutí a pochodu na Staroměstské náměstí ho představil i na demonstraci u sochy Mistra Jana Husa.

Jste elita národa, říkal Vrabel přívržencům

„Vy jste ti poslední, kteří se nebojí. Vy jste elita národa,“ prohlásil Vrabel. Jeho slova poslouchalo několik stovek přívrženců.

„Máme právo spravovat svou zemi tak, jak uznáme za vhodné,“ řekl jim také před tím ve svém proslovu.

„Jestli se zvládneme spojit, tak by to samozřejmě muselo být tak, že SPD bude na vrcholu. Tomio Okamura by získal to, co si vždycky přál, že spojí vlasteneckou scénu. Komunistická strana by na tom získala, protože by byla součástí velké koalice,“ popsal už před demonstrací svůj plán ve videu na své facebookové stránce.

17. listopad 2023

Lidé zapalují svíčky u památníku 17. listopadu na Národní třídě při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva. (17. listopadu 2023)

Tvrdí, že předsedkyně komunistů Kateřina Konečná, které tuto myšlenku už představil, by nápad podpořila, i když komunisté nyní jednají o kandidátce s bývalým premiérem Jiřím Paroubkem.

Komunisté se společným postupem s SPD nepočítají a Okamura už si plácl s Majerovou

Mluvčí KSČM Roman Roun iDNES.cz řekl, že komunisté svou kandidátku pro volby do Evropského parlamentu budou schvalovat v sobotu 18. listopadu a o společné kandidatuře s SPD rozhodně neuvažují.

A předseda SPD Tomio Okamura a šéfka Trikolory Zuzana Majerová už tento týden ve Sněmovně podepsali dohodu o společném postupu těchto dvou uskupení do voleb v příštím roce. Eurokandidátka má být schválena v prosinci. Očekává se, že ji povede současný europoslanec za SPD Ivan David, exministr zdravotnictví z vlády Miloše Zemana v době opoziční smlouvy ČSSD s ODS.

Vrabel napíše lídrům všech vlastenecky orientovaných stran. A bude podle něj na Okamurovi, Konečné a šéfce Trikolory Zuzaně Majerové, aby to zvážili během adventu a do konce roku.

„Jestli se teď neshodneme, nedohodneme do evropských voleb na společné kandidátce, ne na tom, abychom byli kamarádi a abychom spolu chodili na pivo, ale na společné kandidátce proti vnějšímu nepříteli, proti Washingtonu a proti Bruselu (Vrabel ale ve svém videu používá karikovanou formu Bruseli – pozn. autora), pokud se my tady nesemkneme, vlastenci proti vnějšímu nepříteli, to jsou ti globalisti, tak Česká republika nemá šanci,“ tvrdí Vrabel.

Chtějí neutralitu, odchod z EU a vstup do uskupení BRICS

Nové hnutí hnutí Plán Česká republika na 1. místě, které mělo v pátek v Praze ustavující sněm, také zveřejnilo své programové zásady.

Bude usilovat mimo jiné o vyhlášení referenda o vojenské neutralitě České republiky, referenda pro vystoupení ČR z Evropské unie a referenda pro vstup ČR do uskupení BRICS (uskupení v němž jsou Brazílie, Indie, Čína a Jihoafrická republika) a zachování české koruny i zakotvení možnosti plateb hotovostí do Ústavy.

Hnutí chce také prosazovat svobodu projevu bez cenzury, nejen v médiích, ale také na sociálních sítích působících na území České republiky.

Vrabel už v předchozíh letech pořádal protesty proti vládní politice. Letos v říjnu mu odvolací soud uložil za šíření poplašné zprávy peněžitý trest 10 tisíc korun. Podle obžaloby loni v listopadu ve videu, které na youtube a facebooku viděly tisíce lidí, uvedl, že česká vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi. Vrabel obvinění u soudu odmítl.

Vrabel také zorganizoval loni 17. listopadu pochod k budově České televize v Praze na Kavčích horách. Požadoval, aby mohl v televizi vystoupit s projevem. Televize to předtím odmítla. Vrabel organizoval protivládní protesty i dřív, na demonstraci 28. října se podle odhadů policie sešly desítky tisíc lidí.

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...